14 Nisan 2021, Çarşamba

Şehirler arası seyahat edeceklere yeni uyarılar

Şehirler arası seyahat

Önceki gün gerçekleştirilen Kabine toplantısının ardından gerçekleşen açıklamalara göre; otobüs, uçak, tren ve gemi gibi toplu taşıma araçlarıyla seyahat edecek yolcular, kısıtlamalardan muaf olacak.

obilet.com CEO’su Yiğit Gürocak, “Özel araçla seyahatlerde getirilen kısıtlamalar, şehirler arası toplu taşıma yapılan otobüs, uçak gibi araçlarda geçerli değil. Şehirler arası seyahat edecek olanlar, bilet ve rezervasyon kodu ibraz ederek, sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında önceki gün gerçekleştirilen Kabine toplantısı sonrasında yayımlanan genelgeye göre otobüs, uçak, tren ve gemi gibi toplu taşıma araçlarıyla şehirler arası seyahat edecek yolcular, sokağa çıkma yasağı kısıtlamalarından muaf olacak. Özel araçla seyahatlerin ise bazı kısıtlamalar içerdiğini hatırlatan obilet.com CEO’su Yiğit Gürocak, “Şehirler arası seyahat edecek olanlar ise, otobüs veya uçak bilet görüntüsü ve rezervasyon kodu ibraz ederek sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olabilecek” dedi.

Özel aracıyla şehirler arası yolculuk etmek isteyenlerin, İçişleri Bakanlığı genelgesine göre, e-başvuru ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da Valilik ve Kaymakamlıklara doğrudan başvurarak, Seyahat İzin Kurulları kapsamında izin alarak seyahat edebileceklerini kaydeden Gürocak, şunları söyledi: “Otobüs, uçak, tren ve gemiyle yolculuk edenler için ise izin alma yükümlülüğü bulunmuyor ve bilet ya da rezervasyon kodunu ibraz eden herkes yolculuk edebiliyor. Pandemide ikinci dalgayla mücadele için alınan bu önlemlerin, vaka sayılarının arttığı şu günler için hayati olduğunu düşünüyoruz. Şehirler arası ulaşıma yönelik olarak COVID-19 salgınıyla mücadele kapsamında alınan tüm tedbirlere ve hijyen kurallarına, pandeminin başladığı günden bugüne harfiyen uyuluyor. Yeni dönemde de bu ciddiyet elden bırakılmaksızın tedbirlerin sıkı şekilde uygulanmasına devam edilmesi, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyulmasıyla, ikinci dalgayı da elbirliğiyle aşabileceğimizi düşünüyorum. obilet.com olarak eski normalimize dönene ve hayatlarımız pandemiden kurtulana dek üzerimize düşen tüm yükümlülükleri yerine getireceğiz. Umuyorum 2021 yılı bu anlamıyla bize, yolcularımıza ve sektörümüzdeki tüm markalara çok daha iyi gelecek.”