10 Nisan 2021, Cumartesi

Türkiye’de otel ve oda sayılarının liderleri

otel markaları

Turizmdatabank.com’un 15 yıldan bu yana yaptığı Grup Oteller Araştırması’nın 2020 yılı çalışması tamamlandı. Bulgularına göre; bu grup gruplardan Hilton Worldwide, oda sayısı bakımından; Wyndham Hotels de coğrafi yaygınlık bakımından ilk sırada yer aldı. 2020 itibariyle Wyndham Hotels 40’a yakın ilimizde; Hilton Worldwide de 35’e yakın kentte faaliyet gösteriyor. Yaygınlık açısından bu grupları; Accor, Radisson, Intercontinental Hotel Group (IHG) ve Marriott izliyor.

Turizmdatabank.com’un yöneticisi olan ekonomist araştırmacı Erol Karabulut tarafından 15 yıldan bu yana yapılan Grup Oteller Araştırması’nın 2020 yılı çalışması tamamlandı.

Ülkemizde faaliyette olan 50 kurumsal* otel grup ve zincirinin analiz dildiği araştırma sonuçların göre Türkiye’de sahibi olduğu ve/veya franchise vb yöntemlerle işlettiği oda sayısı bakımından, 2 uluslararası grup ilk sıraları aldı.

Oda sayısı ve şehir bazında ulusal otel markalarının yaygınlığı son 10 yılda artış kaydediyor. Ancak 2016 Krizi’nden 2019 sonuna kadar bazı otel gruplarında çözülmeler olurken, bazılarının yatırımlarında erteleme veya iptaller yaşanıyor.

Coğrafi yaygınlık (şehir sayısı) bakımından, son verilere göre; Anemon Hotels başı çekerken onu, Divan Hotels, Dedeman Hotels, Green Park Hotels, Kaya Hotels, Titanic Hotels ve Limak International Hotels izliyor.

Ülkemizde en fazla oda çalıştıran otel grupları içinde ilk sıraları; Hilton Worldwide ve Wyndham Hotels başabaş seviyelerle önde bulunurken, onları; Accor Hotels, Crystall Hotels, Marriott Hotels, TUI’nin TT Hotels’i izledi. Yabancı otel gruplarında öne çıkanlar içinde; MP Hotels, Radisson, IHG de yer alıyor.

Ulusal markalarımızdan; Kaya Hotels, Rixos Hotels, Barut Hotels, Delphin Hotels, ATG Hotels, Otium Hotels ve Stone grup otelleri de ilk 10 içinde yerini aldı. Paloma, Titanic, Dedeman ve Limak Hotels de en fazla oda sayısına sahip diğer gruplar oldu.