web analytics

“Hedef; sezon başlangıcı Nisan ayı”

haberturk turizm bakani 2021

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Habertürk’te Veis Ateş’in sorularını yanıtladı. Bakan Ersoy, “Bizim yaz sezonunu başlatma hedefimiz Nisan. Turizm bölgelerinde başlatmak gibi hedefimiz var. Bu aynı anda yoğun şekilde başlayacak anlamına gelmiyor. Hafif bir açılış olacak. Akdeniz’den başlayıp Ege’ye yayılacak. İlk etapta belli başlı Avrupa ülkeleriyle başlar. Nisan sonunda Rus bayramı var. Bütün Rusça konuşulan ülkelerde tatil dönemidir. Hemen akabinde Ramazan bayramı var. O da yaklaşık Mayıs’ın 19’unu bulur. Bütün bunlara rağmen bir hareketlenme birbiri ardına başlatırız” diye konuştu.

Bakan” 2020 sonuçları netleşti. Yurtdışından ziyaretçi 16 milyon ziyaretçi aldık. Gelirde de 12.1 milyar dolar gelir elde ettik. Yurtdışındaki rakiplerle kıyasladığınızda Yunanistan ve İspanya’ya baktığımızda orada kişi sayısında daralma olmuş. Bizde kişi sayısında ve gelirde de daralma olmuş. Burada her ülke kendi ekonomik endişeleriyle siyasi kararlar aldılar. AB ülkeleri 2 ay geç açtı. Biz buna rağmen bu performansı yakalayabildik. Kamu ve özel sektörün çok başarılı bir çalışması var burada. Turizm STK’larıyla çok bilinçli bir çalışma yaptık, hızlı bir şekilde hayata geçirdik. Çok disiplinli bir şekilde yürüttük. Birçok ülke bunu kopyalamaya çalıştı, beceremedi. Bizim yaz sezonunu başlatma hedefimiz Nisan. Turizm bölgelerinde başlatmak gibi hedefimiz var. Bu aynı anda yoğun şekilde başlayacak anlamına gelmiyor. Hafif bir açılış olacak. Akdeniz’den başlayıp Ege’ye yayılacak. İlk etapta belli başlı Avrupa ülkeleriyle başlar. Nisan sonunda Rus bayramı var. Bütün Rusça konuşulan ülkelerde tatil dönemidir. Hemen akabinde Ramazan bayramı var. O da yaklaşık Mayıs’ın 19’unu bulur. Bütün bunlara rağmen bir hareketlenme birbiri ardına başlatırız.

Geçen seneki başarılarımızdan bir tanesi de, pandemiyle birlikte strateji değişti. Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nı tam zamanında kurmuşuz. Şimdi onun ne kadar değerli olduğu anlaşıldı. Son dakikaya kadar tanıtım olmak zorunda. Nerenin ne zaman kapanacağı, ne zaman açılacağı son dakikalarda gerçekleşiyor. Biz her dakika reklam pazarlarını yönetmemiz lazım. Açık olduğuna emin olduğumuz pazarlarda son dakika kararı veren turisti almamız lazım. Ağustos-Eylül-Ekim tarihinde yurtdışından çok yoğun rezervasyon geliyor. Nisan’dan itibaren fiyatlar pahalı mı, cazip mi diyorsunuz. Geçen sene indirim yapan yerler de vardır. Biz dövize endeksli turizmi yaşıyoruz. Sonuçta eskiden söylendiği gibi yerliye başka, yabancıya başka diye bir şey yok. Erken rezervasyonlar zaten cazip. Oteller doluluğu arttıkça fiyatını kaldırıyor. Biz bütün pazarların açılacağını Ağustos’ta açılacağını düşünüyoruz. Avrupa ve Rus Cumhuriyetlerinden yoğun turist gelecek. Nisan ayında yerli pazarla başlar, daha sonra Rusya ve İngiltere devreye girer. Bütün bunların sonuçlarını incelemek lazım. 100 bin nüfusta haftalık yeni vaka kriterini tutturmam gerekiyor. Rakamlar aşağı inince yeşil koda geçeceğiz. Ülkeler son 72 saat geçerli PCR testi istiyorlar. Biz otelde bile PCR testi yapıyoruz.

16 milyon sayısını yakaladık biz. 31 milyon yeni hedef koyduk. Bunu nasıl yaparıza sektörle konsantre olduk. Niye yapamayız diyenler de var. Onlar geçen sene açılmaz diyorlardı, biz açtık. Zaten çalıştığınız zaman, gayret ettiğiniz zaman netice alıyorsunuz. Biz turist ithal eden ülkeyiz. Karşıdaki ülke sizin vaka sayılarınıza bakmıyor. Sizden dönüş yapan yolcunun hastalanıp hastalanmadığını görüyor. Geçen ayda Alman Dışişleri Bakanı bizim Dışişleri Bakanımızı ziyaret etti. ‘Sizin protokolünüz çok iyi çalıştı bize çok az vaka geldi’ dedi. En fazla vakanın Balkanlar’dan geldiğini söyledi. Her şey turizmi etkiler. Yangın da etkiler. Artık insanların bilgi edinmeleri değişti. Sosyal medya çıktı. İnsanlar bilgiye bir şekilde ulaşıyorlar. Burada yaşayan Avrupalılar da var. İnsanlar sosyal medya ile buradaki yaşayanların hayatlarını öğrenebiliyorlar. PR dediğiniz bir işlem var. Bizim turizm ajansımızın en iyi yaptığı çalışmalardan biri de bu. Oradaki kanaat önderlerini Türkiye’ye getirip, gezdirip, deneyimletip geri gönderiyor. Bir laf vardır ya tüfek çıktı mertlik bozuldu diye, şimdi internet çıktı mertlik geri geldi.

Biz pandemi öncesi 75 milyon turist hedefi koymuştuk. Turisti 81 ile yaymak gerekiyor. 81 tane vilayeti örgütlüyoruz şu anda. Şehirlerin turizm il müdürleri, valiliklerle birlikte bir ekip oluşturuyoruz. İlk etapta 50 ürünü kodladık. Bisiklet, inanç turizmi vs. Çok rahat bir şekilde 100’e çıkabiliriz. Şimdi Mart ayında 81 ilin temsilcilerini toplayacağız, bu işin nasıl yapılmasıyla ilgili eğitim verecek. Tanıtım filmleri 2021’de nasıl çekilmeli, neleri daha çok vurgulamalıyız. Üçüncü aşamada oradaki turizm yatırımcıları, esnafın eğitimine başlayacağız. Türkiye organize bir şekilde turizme giriyor. Hangi yemeğiniz iyi, hangi restoranınız iyi, hangi rotalar önemli diye soruyoruz. Onlar şehirlerini bizden daha iyi biliyorlar. Geçen sene 500 tane kütüphaneci atadık. Kurumlar içinde en büyük atama. Bazı yerlerde fazla bazı yerlerde eksik elemanımız var. AVM kütüphaneleri başlattık. Büyükşehirlerde eleman fazlamız var, onları kaydırabiliyoruz. Bu yıl içinde kütüphanelerle ilgili tekrar atama yaparız.