20 Ekim 2021, Çarşamba

“Mimar Sinan’ın Sıbyan mektebi, tarih müzesi olsun”

Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli’nin, restorasyon çalışmaları başlayan 450 yıllık Sıbyan Mektebi için “Tarih Müzesi olsun” çağrısı karşılık bulmaya başladı. Aralık ayında bir vatandaş tarafından Change.org’da başlatılan imza kampanyasında 3 bin 361 kişi imza attı.

Lüleburgaz’da halihazırda Türk Kızılay Lüleburgaz Şubesi’nin deposu olarak kullanılan ve Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından restorasyonuna başlanılan Mimar Sinan’ın ustalık dönemi eserlerinden 450 yıllık Sıbyan Mektebi için başlatılan imza kampanyasına ilgi her geçen gün artıyor. Aralık ayında Başkan Gerenli’nin, “Kentimizin en önemli kültürel miraslarından biri olan bu nadide eserin dokusuna uygun bir şekilde değerlendirip gelecek nesillere aktarmak boynumuzun borcudur. Sıbyan Mektebi de gerek konumu, gerekse tarihi dokusuyla Lüleburgaz tarih müzesi olarak yer almalı ve uzun yıllar bu şekilde Lüleburgaz’a hizmet etmelidir” şeklindeki çağrısının ardından bir vatandaş Change.org’da imza kampanyası başlatmıştı.

default

Başkan Gerenli Sıbyan Mektebi’nin gerek konumu gerekse de tarihi dokusuyla Lüleburgaz’a tarih müzesi olarak kazandırılması gerektiğini söylemiş, bunu gerçekleştirecek iradeye sahip olduklarını söylemişti. Başkan Gerenli, “Sanat tarihimiz açısından da çok önemli eserler arasında yer alan ve uluslararası yayınlanmış eserlerde yer bulan külliyemizi tanıtmak, dışarıdan gelen misafirlere, halkımıza, gençlerimize ve gelecek nesillere aktarmak boynumuzun borcudur. Bu bizim için en önemli görevlerden biridir” demişti.