28 Kasım 2021, Pazar

“İzmir’in tanıtımı Bergama ve Efes ile olmalı”

Dursun Bülent Tercan, Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı ve Efes Antik Kenti gibi kültürel miras alanlarının tanıtım alanında öne çıkması gerektiğini söyledi. Tercan, uygun yapılar, alanlar, mekanlar ve yüzeylerde, her türlü konvansiyonel ve dijital tanıtım mecralarında Bergama’yı ve Efes’i anlatan görsellere yer verilmesinin yararlı olacağını dile getirdi.

Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı’nın 2014 yılında, Efes Antik Kenti’nin 2015 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdiğini hatırlatan Dursun Bülent Tercan, Birgi Tarihi Kenti’nin 2012, İzmir Tarihi Liman Şehri’nin de 2020 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Alanları Listesi’nde yer aldığını söyledi. Tercan, İzmir’in yurt içi ve yurt dışı tanıtım etkinliklerinde dünya mirası alanların değerlendirilmesinin önemine dikkat çekti.

İzmir Ticaret Odası (İzTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener’i ziyaret eden iş insanı Dursun Bülent Tercan, UNESCO Dünya Mirası Komitesi tarafından belirlenen listede ilan edilmiş 1121 dünya miras alanı olduğunu, bunlardan 18’inin ülkemizde yer aldığını anlattı. Tercan, Türkiye’deki 18 dünya miras alanından ikisinin, Bergama ve Efes’in İzmir’de bulunmasının çok değerli ve önemli olduğunu söyledi.

Özgener’e dünya miras listesinde yer alan Bergama ve Efes’i öne çıkaran görsel tasarım taslaklarını da içeren bir dosya sunan iş insanı Dursun Bülent Tercan, benzer görsellerin tasarlanarak İzTO hizmet binasında sergilenmesini önerdi. Binanın yurt içinden ve yurt dışından heyetlerin, misafirlerin ağırlandığı, yoğun etkinliklerin gerçekleştiği bir merkez olmanın yanında önemli bir aksın ortasında bulunduğuna dikkat çeken Tercan, şu görüşleri dile getirdi:

“Binanın üç cephesi, bu tanıtım materyallerinin sergileneceği benzersiz ve eşsiz bir alan olma özelliği taşıyor. Uluslararası alanda bizleri onurlandıran Bergama ve Efes’in tanıtımı için tasarlanabilecek görsel gereçler iç ve dış mekanlarda sergilenebilir. Sürekli sergilemenin hem İzmirliler, hem de yurt içinden ve yurt dışından gelen misafirler üzerinde olumlu etkisi olacağına inanıyoruz. İzmir turizminin gelişmesi ve ülke turizm pastasından daha fazla pay alması için yoğun çaba harcayan İzmir Ticaret Odamızın tanıtım etkinliklerine katkıda bulunacak öneriler sunmayı görev biliyoruz.”

Dursun Bülent Tercan, ülke, bölge ve kent turizmi açısından büyük önem taşıyan Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı ve Efes Antik Kenti gibi kültürel miras alanlarının tanıtım alanında öne çıkması gerektiğinin altını çizdi. Tercan, uygun yapılar, alanlar, mekanlar ve yüzeylerde, her türlü konvansiyonel ve dijital tanıtım mecralarında bu eşsiz değerleri anlatan görsellere yer verilmesinin yararlı olacağını sözlerine ekledi.