28 Kasım 2021, Pazar

Rusya’da Türkiye endişesi

Türkiye’de koronavirüs vakalarında rekor kırılması Rusya’da yankı yarattı. Sağlık Bakanlığı Türkiye’de son 24 saatte 49 bin 584 Covid-19 vakasının görüldüğünü açıkladı. Bu pandeminin başından bu yana bir gün içinde görülen en yüksek vaka sayısı oldu. Rus medyasında, vakaların kontrolden çıkması durumunda Türkiye uçuşlarına sınırlama ya da yasak gelebileceği iddiaları yer alıyor.

Şu aşamada Rus resmi yetkililerden “Tatillerin ülke içinde yapılması, yurt dışınına tatil gidilerek risk alınmaması” gibi dolaylı uyarılar geliyor. Öte yandan Rusyalı virologlar, mutasyonlu koronavirüs vakalarındaki artış nedeniyle kendi ülkelerinden turistlere Türkiye’de tatil yapma fikrinden vazgeçmeleri çağrısında bulundu. İzvestiya gazetesine konuşan uzmanlar, Türkiye’de İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya varyantları tabir edilen mutasyonlu virüs vaka sayısının on binlere ulaştığına dikkat çekiyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarına atıfta bulunan gazete, Türkiye’deki her 4 vakadan 3’ünde İngiltere varyantına rastlandığını yazıyor.

Gazetenin ulaştığı tur operatörü temsilcileri ise Türkiye’ye kısmi bir uçuş yasağının gelebileceği kanısında. Bir tur şirketi temsilcisi, Rusya’nın bazı şehirlerinden Türkiye’ye uçuşların yasaklanmasının bir ön hazırlık niteliğinde olabileceği kuşkusunu dile getiriyor.

Doktorlar ise turistlere dikkatli olmalarını tavsiye ederek aşıya güvenmemeleri uyarısında bulundu. Buna göre, Rusya’da geliştirilen aşıların yeni varyantlar karşısında ne derece etkin bir savunma sağlayacağı hala bir soru işareti.

Yeni varyantların eninde sonunda Rusya’ya da ulaşacağını belirten bir virolog, sınırların kapatılması sayesinde zaman kazanmanın mümkün olacağını belirtiyor. Buna göre, söz konusu zamanda Rusya’nın geliştirdiği aşıları yeni varyantlara göre değiştirmek için yeterince zamana kavuşmak mümkün hale gelecek.

Salı günü Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) Başkanı Anna Popova, şu anda Rusya’da 103 İngiliz ve 10 Afrika koronavirüs varyantı saptandığını açıkladı. Popova, vakalarının çoğunun Türkiye’den gelen yolcular tarafından getirildiğini söyledi.

Popova, koronavirüsün yayılmasıyla mücadele için kurulan koordinasyon konseyinin başkanlık toplantısında yaptığı açıklamada, “Hem İngiliz hem de Güney Afrika varyantı farklı ülkelerden getirildi, ancak sadece Türkiye’den her iki versiyon da farklı kişiler tarafından ve farklı zamanlarda getirildi” dedi.

Popova göre Türkiye’deki durum kötüleşmeye devam ediyor. Rus yetkili, “Mart ayının ortasından bu yana yeni koronavirüs enfeksiyonu vakalarının sayısında yüzde 40’ın üzerinde bir artışvar. Yani vakalarda patlama olarak nitelenbilecek bir artıl oldu” diye konuştı.

Rospotrebnadzor Başkanı, Türkiye ile ilgili durumu özel kontrol altında tututuklarını, çünkü Rusya vatandaşlarının seyahatlerin çoğunun Türkiye’ye yapıldığını vurguladı.

Turizm sektöründen bazı uzmanlar, yaz sezonunun Mayıs tatili ile başlamasının planlandığını, eğer Türkiye’deki vakalar yakın zamanda kontrol altına alınamazsa charter uçuşlarınının tehlikeye girebileceğini, buna karşılık Türkiye’de yaz başlamadan önce en azından turistik şehirlerde birkaç haftalık “kapanma” ile turizm sezonunun daha az hasar görebileceğini vurguluyor.(Türkrus)