25 Ekim 2021, Pazartesi

Rusya’da uçuşlar Pazartesi netleşecek

RIA Novosti, Koronavirüs kurulunun üyeleri Ulaştırma Bakanlığı, Federal Hava Taşımacılığı Ajansı ve Rospotrebnadzor temsilcilerinin bugünkü toplantısında bir sonuca varılmadığını, kararın pazartesi gününe bırakıldığını duyurdu.

Rusya’da dün hükümet Türkiye’deki rekor koronavirüs vakaları karşısında turizm açısından alınabilecek önlemleri tartışırken, Dojd TV bir resmi kaynağa dayanarak, Türkiye uçuşları için şu aşamada bir sınırlama düşünülmediğini söyledi. Yetkili, “Şimdilik olduğu gibi bırakılacak” dedi.

Forbes dergisi ise kendi kaynağına dayanarak, “Şimdilik Türkiye uçuşlarını durdurmama kararı alındığını” söyledi.

Ancak bu konuda henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Çoğunluğu “olumlu”, bazıları “olumsuz” haberler gelse de, hükümetten resmi açıklama gelmeden kesin bir tablo ortaya çıkmayacak.

Turizm sektöründen bazı kaynaklar hala, 12 Nisan’dan başlayarak 1 ay süreyle durdurulmasının masada olduğunu iddia ediyorlar.

Bir başka kaynak ise bakanlar kurulunun bugünkü toplantısında bu konuda bir karar alınmasının beklenmediğini belirtti.

Öte yandan Kommersant gazetesi tam tersine, “Görüştüğümüz üç farklı kaynak bu konuda bugün bir resmi açıklanmasını bekliyor” haberini verdi.

Yine Kommersant bir kaynağına dayanarak, “kararın Başkan Putin’in katılımıyla alınabileceğini, çünkü yüksek ekonomik ve politik riskler taşıdığını” söyledi.

İnterfax’a bugün konuşan bir kaynak, “Koronavirüs kurulunun üyeleri Ulaştırma Bakanlığı, Federal Hava Taşımacılığı Ajansı ve Rospotrebnadzor temsilcileriyle bir toplantı yapılıyor. Gündemde tek bir konu var: Türkiye’den koronavirüs varyantlarının girişini önlemeye yönelik adımlar. Öneriler arasında bir ay süreyle charter ve düzenli seferlerin durdurulması da var. Ama İstanbul’a seferler devam edebilir” demişti.

Bugün Putin ve Erdoğan yaptıkları telefon görüşmesinde konuyu ele aldılar. Türk hükümetinin koronavirüsle mücadele amacıyla aldığı önlemleri anlatan Erdoğan, önceliklerden birinin yabancı turistlerin sağlığının korunması olduğunu kaydetti. Taraflar, Türkiye’yi ziyaret eden Rusya vatandaşlarının sağlığının korunması için ilgili kurumlar arasında yoğun temaslar kurulmasını kararlaştırdı.

Öte yandan aşırı milliyetçi Rus politikacı Jirinovski ise Türkiye ile hava taşımacılığının tamamen durdurulmasını önermişti.

Gelişmeleri izliiyoruz.

Türkiye’de artan vakalar yüzünden Rusya’nın alabileceği olası kararlar, tur satışlarında düşüşe neden oldu. Rus basınına yansıyan haberlere göre, bazı tur acentaları son birkaç gün içinde satışların “yarı yarıya” azaldığını söylüyor.

Rospotrebnadzor başkanı Anna Popova’nın Türkiye’yi “riskli ülke” olarak nitelemesnden sonra hükümetin vereceği karar beklenirken, pek çok Rus turistin ihtiyaten turlar için ödeme yapmayı ertelemeyi tercih ettikleri belirtiliyor.

TourDom.ru portalının bazı turizm acentalarına dayandırdığı habere göre, bugün bakanlar kurulu toplantısında Türkiye’ye uçuşlarla ilgili karar çıkacağı tahminiyle, satışlarda düşüş yaşanıyor.

Bir acenta yöneticisi “Son birkaç gün içinde rezervasyonlar yarı yarıya kat azaldı” dedi. Bir başkası “Türkiye’ye uçuşların kısıtlanabileceği söylentileri birkaç gündür ortalıkta dolaşıyordu. Ancak dün, cuma günkü toplantıda ele alınacağı haberi gelince pek çok turist bekleme kararı aldı. Türkiye’ye genellikle günde 150-200 tur satıyoruz. Son 2 günde bizim satışlarımız yüzde 25 düştü ” diye konuştu.

Siteye konuşan bazı turizmciler de, Türkiye’nin gerekli her türlü önlemi aldığını ve gidip gelen turistlerden hep “olumlu yorumlar” aldıklarını ekledi.

Bu arada 7 Nisan’da Türkiye’de turizm sektörünün otel ve işletmelerinin çalışanlarına geniş çaplı bir aşılama kampanyasının başlatılması da “olumlu haber ve Türkiye lehine argüman” olarak yorumlandı.(Turkrus)