28 Eylül 2021, Salı

“Tüm turizm çalışanları Mayıs sonuna kadar aşılanacak”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Slovenya ve Bosna Hersek ziyaretleri sonrasında geldiği Almanya’nın başkenti Berlin’deki temasları kapsamında Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile görüşmüştü.

İkili ilişkilerin ele alındığı görüşmelerin ardından iki Bakan ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu ve Maas, görüşmede Türkiye’nin turizme yönelik aldığı Covid-19 tedbirleri ve Avrupa Birliği (AB) ile ilişkilerin yanı sıra mülteci sorunu, Afganistan’dan yabancı askerlerin geri çekilmesi, Suriye ve Libya’daki durum, Cenevre’de Kıbrıs sorununa ilişkin yürütülen gayrı resmi görüşmelerin ele alındığını açıkladı.

Almanya’da yaşayan Türk toplumu ve tüm Müslümanların Ramazan ayını ve yaklaşan Kadir Gecesi ile Ramazan Bayramı’nı kutlayan Çavuşoğlu, “Almanya ile 2020 yaz döneminde turizm alanında karşılıklı mutabakatımız iki taraf için de müspet sonuçlar getirdi. Alman dostlarımız da bunu teyit ediyor. Şimdi birçok ülke, Avrupa’dan başka ülkelerde bu işbirliğimiz hakkında bizlerden bilgi alıyor. Geçen sene pandemiye rağmen yaklaşık 1 milyon 200 bin Alman’ı ülkemizde ağırlamaktan mutluluk duyduk. Bu sene de aynı işbirliğini sürdürmeye çalışıyoruz. Biz de Türkiye’de turizm sezonuna güvenli bir şekilde girebilmek ve elbette halkımızın güvenliğini de sağlamak için bazı ilave tedbirler aldık. Türkiye’de 17 Mayıs’a kadar bir kapanma süreci var, bunun da faydalarını görmeye başladık. Rakamlar hızlı bir şekilde düşmeye başladı. Diğer taraftan aşılama sürecimize de hız verdik ve bu aşılama sürecimizde şu anda halkımızın yüzde yirmi altısından fazlası aşılandı. Güvenli turizm programımıza bu sene ilave tedbirler getirdik. Kültür ve turizm bakanlığımız ve Sağlık Bakanlığımız işbirliği içinde çalışıyorlar” dedi.

Aşılama konusunda özellikle turizm bölgelerine ağırlık verildiğini belirten Çavuşoğlu, tüm turizm çalışanlarının Mayıs sonuna kadar aşılanacağını söyledi. Geçtiğimiz seneye göre sertifikasyon konusunda kriterlerin de arttırıldığını dile getiren Çavuşoğlu, bu konularda tüm tedbirlerin alındığını ifade etti.

AB ile ilişkilerde olumlu bir atmosfer olduğunu ve bunda Almanya’nın katkısının büyük olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “Kendilerine çok teşekkür ediyoruz ama artık somut adımlar atmanın zamanı da gelmiştir. Gümrük birliğinin güncellenmesi konusunda artık müzakereler önkoşulsuz bir şekilde başlamalıdır. Üst düzey temasların da devam etmesi gerekiyor, 18 Mart mutabakatı da tüm boyutlarıyla tekrar gözden geçirilerek daha etkin bir şekilde hayata geçirilmeli. Vize serbestisi de buna dahil. Türkiye’nin de kurucu üyelerinden olduğu Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Dönem Başkanlığı’nı yürütüyorsunuz. Parlamenter Meclisin 2010-2012 yılları başkanlığını yapmış bir arkadaşınız olarak tabii ki Avrupa Konseyi’nin değerlerini önemsiyoruz” sözlerini kaydetti.(İHA)