19 Ekim 2021, Salı

“Fransız Tatil Köyü” nün yeni sahibi Bahreyn’li

Foça Fransız tatil köyü

İzmir’in turistik İlçesi Foça’da bulunan ve “Fransız Tatil Köyü” olarak da bilinen Foça Tatil Köyü’nün  29 Nisan 2021 tarihinde yapılan ihalede en yüksek teklifi veren BKG Ortak Girişimi’ne verilmesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı. Daha önce 3 kez ihale edilen ancak ihaleleri çeşitli gerekçelerle iptal edilen Tatil Köyü’nün 16 yıl aradan ve geçireceği onarım ve tadilat sürecinin ardından  tekrar faaliyete geçme umudu doğdu.

Foça Tatil Köyü 1967 yılında Türkiye’nin ilk modern Tatil Köyü olarak hizmete girdi. 2005 yılına kadar faaliyetini sürdürdü. İşletmecisi Fransız Club Mediterannee’den ve gelenlerin büyük bölümünün kulüp üyesi Fransız turistler olmasından dolayı bölge Fransız Tatil Köyü olarak anıldı.. 2005 yılında kapanan tatil köyü için daha önce 3 kez ihaleye çıkıldı. 2006 ve 2018 yıllarında yapılan ihaleleri kazanan şirketlere Özelleştirme İdaresi’nce tahsis yapılmadı. 2010 yılında açılan ihaleye ise teklif veren olmadı.

Foça Tatil Köyü için Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından 49 yıllığına işletme hakkının verilmesini içeren 4.ncü ihale 29 Nisan 2021 tarihinde gerçekleştirildi. 10 Teklif sahibinin yer aldığı ihalede 131 milyon Tl. İle en yüksek teklifi BKG Ortak Girişimi verdi. Bahreyn merkezli bir şirket olduğu ifade edilen BKG Ortak Girişiminin teklifi bu kez Cumhurbaşkanlığı’ndan onay aldı.