28 Kasım 2021, Pazar

Azerbaycan Şarap Turizmi Avrupa’nın dikkatini çekti

Azerbaycan Şarap Turizmi

Avrupa Konseyi ve Avrupa Kültür Rotaları Enstitüsü tarafından oluşturulan kültürel ve somut olmayan şarapçılık rotası Iter Vitis’e adanan ödüller 23 Ekim tarihinde takdim edildi. Azerbaycan Turizm Ofisi İtalya’nın Sicilya kentinde düzenlenen bir etkinlikte “En İyi Sınır Ötesi Şarap Turizmi Ürünü” ödülüne layık görüldü.

Ödül, Fenikelilerin Rotası ve Iter Vitis olmak üzere iki uluslararası ağın üye ülkelerinde kültürel ve şarap mirasının geliştirilmesi alanındaki projeleri ve yenilikleri desteklemek, aynı zamanda sorumlu, yaratıcı ve sürdürülebilir turizm deneyimlerini teşvik etmek amacıyla 18 kategoriye ayrıldı.

2020’nin başlarında Kafkasya bölgesindeki şarap turizminin potansiyelini değerlendirdikten sonra Azerbaycan, Kafkasya’da Iter Vitis’in aktif bir üyesi oldu. Bu proje kapsamında Azerbaycan, Rusya ve Gürcistan’ın ortak şarap rotası geliştirildi.

Azerbaycan Turizm Ofisi geçtiğimiz yıl bağcılık, şarapçılık ve şarap turizmini teşvik etme çalışmaları ve katkıları için geçen yıl Iter Vitis rotasının kurucusu Paolo Buenvenito’ya ithaf edilen ödüle de layık görülmüştü.

Azerbaycan’da şarapçılık çok eskilere dayanıyor. Ülkenin şarap üretiminin çoğu, fabrika turları ve tadım odaları sunan ve çok çeşitli üzüm bağlarına sahip büyük şirketlerden geliyor. Bakü’nün merkezinde ise bir çok şarap barları yer alıyor. Azerbaycan’da üretilen bir-birinden lezzetli şaraplar dünyaca meşhur Merlot, Pinot Noir ve Cabernet Sauvignon ve Kafkasya bölgesine has Saperavi, Medrese ve Bayan Şira gibi üzüm çeşitlerinden üretiliyor. Burada klassik şarapların yanı sıra AzGranata ve AZNAR şarap imalathanelerinde, Bakü’nün şarap barlarında ve ayrıca her yıl düzenlenen geleneksel Göyçay nar festivalinde tadılabilen tam aromalı nar şarabı gibi farklı türler de sevilen şaraplar arasında.

Azerbaycan’da şarapçılık hakkında daha fazla bilgi almak için azerbaijanwine.com sitesini ziyaret ediniz.