03 Haziran 2023, Cumartesi

Dante Chills

Destination İzmir 2022’den umutlu

Skal İzmir Pr Başkanı Bülent Tercan

Turizm sektöründe 2021yılının sıkıntılı geçtiğini kaydeden Destination İzmir Başkanı Bülent Tercan, 2022’den umutlu olduklarını söyledi.

İzmir’in turizmde hak ettiği yerde olmadığını dile getiren Tercan, ’30 yıl önce İzmir, Türkiye turizminden %10 pay alıyordu, son yıllarda Türkiye turizminden %4 civarı pay alıyor. İzmir deniz, kum, güneş üçlüsünü kullanamıyor. Ayrıca tarih, kültür turizmi hazinelerine sahibiz.  Kullanılmayan termal sularımız, zeytin, zeytinyağı kültürümüz, Old Town diye tabir edilen Kemeraltı, Agora aksımız var. İzmir merkezine yakın birbirinden şirin kasabalara, ilçelere sahip. Biz imkanlarımız dahilinde bir şeyleri ateşlemeye çalışıyoruz ama yetkimiz yok, yetkili olanlar da toplantı yapmaktan eylem yapamıyor’ diye konuştu.

İzmir’in tanıtım eksikliğine dikkat çeken Tercan, kentin turizmde aksayan yönlerini şöyle sıraladı: ‘İzmir, yurt dışı fuarlara etkin katılım sağlamalı, yurt dışından gazetecileri, tur operatörlerini getirip Fam Tripler düzenlemeli, yurt dışı yayınlara reklamlar vermeli.

Kıyı bölgelerindeki otellerimiz yabancı tur operatörleri ile kontratlar yapıp çalışıyorlar, bu yüzden kıyılarda yabancı turist görüyoruz.

Metropol ilçeler ve şehir merkezi turist fakiri. Önce üzülüp bu konuyu dert edinmek gerekiyor.

İzmir Körfezi uzun yıllar hor kullanılmış, fosseptik olarak değerlendirilmiş. Kuşaklama kanalı, arıtma tesisleri yapıldı ama
yetersiz. Fakat tam anlamı ile temizleme gerçekleşmedi. Denizle, körfezle barışık değiliz. Oysa temiz denizde yelken, sörf, hatta yüzme yaygınlaşır, İzmir Fransa’nın Nice kentini aşar.

Tarihi Liman Kenti, Unesco aday listesinde. Yönetiminde yer aldığım bir başka turizm örgütü Skal İzmir Kulübü olarak Unesco Miras listesine kesin kabulü için destek veriyoruz. Eğer Unesco listesine girerse uluslararası bilinirliliği artacak, İzmir merkeze daha fazla turist gelecek. İzmir Tarihi Liman Kenti ve Agora fevkalade önemli bir değer.

Bu arada İzmir’in Unesco Dünya Miras Listesine girmiş olan Bergama ve Efes’in tanıtımının yapıldığı da söylenemez. Büyük vurdumduymazlık.

Unesco iyi pazarlanıp tanıtılırsa şehre kişi başı yüksek harcama yapan turist çeker.’

Erken rezervasyonlar artacak

Pandemi nedeniyle geçen yılın sıkıntılı geçtiğini belirten Tercan, ‘Turizm Bakanlığının uygulamaya soktuğu Güvenli Turizm Sertifikası sayesinde, sektöre ve müşterilere güven geldi, özellikle iyi bir yerli turist hareketliliği yaşandı. 2021’de bir nebze olsun Turizm Sektörü nefes aldı.

Artık otellerimiz pandemi tecrübesi kazandı, kurallara uyarak hazırlık yapılıyor. Hem tesis içlerinde hem otellerin plajlarında
önlemler devam edecek. Dünyadaki pandemi seyrine göre yabancı turist sayısında  %25 artış bekliyoruz. Erken rezervasyonlar sonrası ivme kazanacaktır. 2022’nin 2021’den daha iyi bir yıl olacağını şimdilik öngörebiliyoruz. İnşallah salgın daha da kontrol altına alınabilirse iyi bir turizm yılı geçireceğiz. Bizim hedefimiz 5 milyon turist getirmektir. ’şeklinde konuştu.