15 Ağustos 2022, Pazartesi

Dalaman Havalimanı’na yabancı ortak

Dalaman Uluslararası Havalimanı

YDA Group, Dalaman Uluslararası Havalimanı’nın 2042 yıl sonuna kadar olan imtiyaz hakkının %60’ı için 140 Milyon Avro’ya, havacılık ve altyapı sektörlerinde dünyanın önde gelen şirketlerinden İspanyol Ferrovial Grup ile anlaşma imzaladı. Gerekli onayların ardından 2022’nin ilk yarısında sürecin tamamlanması planlanıyor.

2006 yılından bu yana Dalaman Uluslararası Havalimanı Dış Hatlar Terminali’ni işleten ve DHMİ’nin 2014 yılında yenilediği İç ve Dış Hatlar Terminalleri işletme hakkı ihalesini kazanarak Yeni Terminal Binası’nı 2018 yılında hizmete açan YDA Group; bu anlaşmanın ardından Dalaman Havalimanı’nı yabancı ortağı ile işletmeye devam edecek.

Arslan: “Bu Anlaşma Yabancı Yatırımcıların Türkiye’ye Güveninin Göstergesi”

YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan: “ Ülkemiz ekonomisi ve havacılık sektörü için çok önemli bir anlaşmaya imza attık. Bu anlaşma firmamızın havacılık sektöründeki deneyim ve gücüne duyulan uluslararası güvenin bir sonucu olmasının yanı sıra, Türkiye ekonomisine yabancı yatırımcıların güveninin devam ettiğinin göstergesi olması açısından da büyük önem taşıyor. Bu stratejik ittifak, her iki şirketin uzmanlıklarını Türk havacılık sektöründe bir araya getirmek için eşsiz bir fırsatı temsil ediyor, hem Dalaman hem de diğer pazarlar için önemli bir büyüme potansiyeli sunacak. Havacılık sektöründe küresel öneme sahip iki grup arasındaki bu ortaklığın başarımıza daha fazla katkıda bulunacağına inanıyoruz. Ferrovial’i ortağımız olarak görmekten mutluluk duyuyoruz. ”

Ferrovial Havalimanları CEO’su Luke Bugeja: “Bu anlaşma, uluslararası turizm için Türkiye’de hızla büyüyen bir destinasyon haline gelen bir alanda havalimanı portföyümüzü çeşitlendirmek için eşsiz bir fırsat. YDA Group, Türkiye’de PPP modeli ile altyapı inşa etme ve işletme konusunda çok geniş deneyime sahip ve bu nedenle de bu projede bizler için ideal bir ortak.” dedi.