web analytics

Cumhuriyetin 100. Yılına Özel Zürih’te Unutulmaz Konser

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası 100. yıl konseri

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı kutlamaları kapsamında 1 Kasım 2023 tarihinde 1000`den fazla davetlinin katıldığı unutulmaz bir konserle kutlandı. T.C. Bern Büyükelçiliği ve T.C. Zürih Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen etkinlikte, davetliler eşsiz bir sahne ile adeta büyülendi.

Ünlü şef Howard Griffiths yönetimindeki İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Türkiye’nin zengin müzik mirasını Avrupa besteleriyle harmanlayan eserlerden oluşan bir seçkiyle geceye renk kattı. Bu eşsiz müzikal füzyon, modern Türkiye’nin çeşitliliğini ve kültürel dinamizmini kutladı.

Gecenin solo sanatçısı, etkileyici yorumu ve teknik mükemmelliğiyle dinleyicileri büyüleyen ünlü Türk piyanist Can Çakmur’du.

Gecenin ana sponsorlarından biri olan Bentour Reisen, Türkiye ile olan güçlü bağlarını bir kez daha gösterdi. Yıllardır kültürel alışverişini teşvik eden ve Türkiye´de tatilcilere unutulmaz deneyimler sunan Türk Tur Operatörü, iki yıl önce bu projede en başından itibaren tutkuyla yer alarak, Türk kültürüne ve tarihine olan bağlılığını bir kez daha vurgulamış oldu.

Gecede yer almış müzikaller:

  • Ferit Tüzün´den Türk Kapriçyosu
  • Dmitri Schostakowitsch´in “Piyano Konçertosu No:2 Fa majör, Op.102”
  • A. Mozart´dan “Saraydan Kız Kaçırma” opera uvertürü
  • Cemal Reşit Rey´den Enstantaneler
  • Ulvi Cemal Erkin´den “Köçekçe

Konser, senfoni orkestrası, şef ve solist sanatçı hakkında daha fazla bilgi için www.100jahreturkiye.com ziyaret edebilirsiniz.