web analytics

27 Mayıs 2024, Pazartesi

Sağlıklı Turizm Belgesi alan tesisler

Sağlıklı Turizm Belgesi alan tesisler

Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda başlatılan, dünyada da ilk örneklerden biri olan ‘Sağlıklı Turizm Belgelendirme Programı’ ile koronavirüs sürecinde oteller, restoranlar ve kafelerde sağlık, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına yönelik turist ve müşterilerin güvenli tatil ve hizmet almaları amaçlanıyor. Sağlıklı Turizm Belgesi, Türkiye Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) onaylı yedi yetkili firma ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından, yapılan başvurular üzerine yapılan denetimler sonucunda veriliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, Sağlıklı Turizm Belgelendirme Programı kapsamında, 8 Haziran Pazartesi günü itibarıyla Türkiye genelinde 288 otel ve 40 restoran/kafenin başvuruları alındı. Bunlardan 22 otel ve 7 restorana ‘Sağlıklı Turizm Belgesi’ verildi. Başvuruları alınan diğer otel, restoran/kafelerle ilgili denetim süreçleri devam ediyor. Belge için yetkili akreditasyon kuruluşlarına, günlük başvurular da yoğun şekilde devam ediyor.

Antalya, hem başvuru hem belge verilen otel sayısıyla Türkiye’de ilk sırada yer alıyor. 8 otelin belge aldığı Antalya’da toplam 109 otelin başvuru süreci devam ediyor. Türkiye genelinde toplam 27 ilden, 288 otelin başvurusu bulunuyor. İkinci sıradaki İstanbul’da 45, üçüncü Muğla’da 34 ve İzmir 15, Afyonkarahisar 14, Trabzon 12, Nevşehir 8 otel ile en çok başvuru olan iller.

Türkiye’de ilk Sağlıklı Turizm Belgesi, Antalya’nın Serik ilçesi Belek turizm bölgesindeki Sueno Deluxe Belek & Golf Belek’e verildi. Antalya’da Sağlıklı Turizm Belgesi verilen oteller, Aydınbey Kings Palace-Manavgat, Corner Park-Konyaaltı, Crown Plaza-Konyaaltı, Grand Park Lara Hotel-Aksu, Grand Park Kemer-Kemer, Khan Otel-Muratpaşa, Rixos Premium Belek Otel-Serik.

İstanbul’da Akgün İstanbul Otel-Fatih, Eresin Hotels Sultanahmet-Fatih, Eresin Taksim&Premier Otel-Beyoğlu, Hilton İstanbul Bomonti-Şişli olmak üzere 4 otel belge aldı. Trabzon’da Fengo Otel-Ortahisar, Kuhla Otel-Yomra, Sera Lake Hotel-Akçaabat olmak üzere 3 otele belge verildi. Ankara’da Hotel Bilkent-Çankaya ve Newpark Hotel-Çankaya belge aldı.

Bursa’da Gönlüferah Otel-Osmangazi, Balıkesir’de Grand Asya Hotel-Bandırma, Muğla’da Hilton Bodrum Türkbükü Resort &SPA, Konya’da Ramada Plaza-Selçuklu, Sakarya’da NG Sapanca Wellness &Convention olmak üzere birer otel şu ana kadar belge aldı.

Türkiye’de şu ana kadar Sağlıklı Turizm Belgesi verilen 7 restoranın 6’sı İstanbul, biri de Trabzon’da bulunuyor. İstanbul’da CZN Burak Hatay Medeniyetler Sofrası-Beşiktaş, İkiyaka Restaurant-Üsküdar, Sahan-Ataşehir, Sahan Cadde-Kadıköy, Sahan Kurtköy-Pendik, Sahan Suadiye-Pendik restoranları belge aldı. Trabzon’da ise Trias Trabzon-Ortahisar belge aldı.