15 Ağustos 2022, Pazartesi

Eyüp Sultan Tarihi Merkez restorasyonunda 67 proje olacak

İstanbul’un fethinden sonra sur dışında kurulan ilk yerleşim yeri olma özelliği taşıyan Eyüpsultan, 98 hektarlık alanda yürütülen 67 projeyle, Eyüp Sultan Tarihi Merkez (ESTAM) kapsamında ihya ediliyor.

560 yıllık tarihiyle İstanbul’un en eski yerleşim birimlerinden biri olan Eyüpsultan’da dev restorasyon projeleri başlıyor. Tarihi mirası ihya etmek için 500 milyon TL bütçe ayrıldı.

Proje, Eyüpsultan Tarihi Merkez içerisinde bulunan eşsiz eserlerimizin restorasyonundan, yolların yayalaştırılmasına, yeni otoparklardan, gezi rotalamalarına, metro ve raylı sistem hatlarına kadar çok kapsamlı bir ihya ve gelişim programını içeriyor.

Projenin tüm unsurları tamamlandığında Meydan’ın Haliç’le bağlantısı yeniden kurulacak, karmaşa ve kaos son bulacak, şehrimizin sosyal ve kültürel gelişimi kesintisiz devam edecek.

İlçemizin tarihi ve kültürel varlıklarını aslına ve medeniyet birikimimize uygun şekilde ihya etmek için başlattığımız Eyüp Sultan Tarihi Merkez Yönetimi (ESTAM) Projesinin tanıtım programında sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Söz konusu projelerden bazıları:

-Mezar Taşı Konservasyon ve Sergileme Alanı

-Eyüp Sultan Müzesi | Anı Evi

-Haliç Deniz ulaşımı ve Eyüp Sultan İskelesi Geliştirme Projesi

-Sekbanbaşı Ramazan Ağa Sıbyan Mektebi

-Haliç Silueti Aydınlatma Projesi

-Eyüp Oyuncakları Çocuk Parkı ve Kukla Tiyatrosu

-Tarihi Çeşmeler Projesi

-Çömlekçiler Hamamı Projesi ve Restorasyonu

-Arpacı Hayrettin Camii Projesi ve Restorasyonu

-Piyerloti | İdris-i Bitlisi Tepesi Otopark Projesi

-Zeynep Hatun Camii Projesi ve Restorasyonu