25 Temmuz 2021, Pazar

Izmir’in Foça Tatil Köyü önerisi

Türkiye’nin ilk tatil köyü işletmeye kapatılmasından 13 yıl sonra özelleştirilmek üzere yeniden ihaleye çıkarıldı. Foça Tatil Köyü’nün işletme hakkının 49 yıl süreyle verilerek özelleştirilmesi için açılan ihaleye dernek ve vakıfların da katılabileceğinin açıklanması turizmcileri endişelendirdi. Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, Foça’da 38 yıl boyunca Fransız Tatil Köyü olarak hizmet veren tesislerin yine dış turizme hizmet etmesini arzuladıklarını söyledi. İşler, “Böylesine önemli bir arazinin dernek ve vakıflara verilmesi, buranın kamp gibi kullanılması yanlış olur. Bu arazinin geçmişte olduğu gibi döviz getiren bir işletme tarafından değerlendirilmesi gerek” dedi.

Emekli Sandığı’nın İstanbul’da Tarabya Oteli, İzmir’de Büyük Efes Oteli, Ankara’daki Stad Oteli ve Büyük Ankara Oteli, Bursa’daki Çelik Palas Oteli ile birlikte İzmir Foça’daki Fransız Tatil Köyü 2005 yılında özelleştirme kapsamına alındı. Fransız Club Mediterranee (Club Med) tarafından 1967 yılında hizmete açılan ve işletilen, mülkiyeti Emekli Sandığı’na ait Foça Tatil Köyü 2006 yılında pazarlık usulüyle ihaleye çıkarıldı. En yüksek teklifi veren kuruluşa bırakılan ihale daha sonra Özelleştirme Yüksek Kurulu’nca iptal edildi.

Foça Tatil Köyü 2010 yılında yeniden ihaleye çıkarıldı. Ancak 67 milyon 550 bin lira bedelle çıkılan ihaleye katılan olmadı. Tatil köyünü de içine alan arazi, Özelleştirme İdaresi’nin 2017 tarihli 2017/116 sayılı kararıyla yeniden özelleştirme kapsam ve programına alındı. Toplam 283 bin 36 metrekarelik alan üzerindeki Foça Tatil Köyü taşınmazlarının bir bütün halinde, 49 yıl süreyle, “işletme hakkının verilmesi” yöntemiyle özelleştirilmesini kararlaştırdı.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın web sitesinde yayınlanan duyuruda, ihalenin kapalı zarf içerisinde teklif alınarak ve görüşmeler yapılarak “pazarlık” usulüyle gerçekleştirileceği belirtildi. Foça Tatil Köyü ihalesine gerçek ve tüzel kişilerin, ortak girişim gruplarının, yatırım fonları ile kuruluş belgelerinde ticari şirket sahibi olabileceklerine dair hüküm bulunan dernek ve vakıfların da katılabileceği duyuruldu. Taşınmazların yabancı uyruklu gerçek kişilerle tüzel kişiliğe sahip şirketler ve Türkiye’de kurulan yabancı sermayeli şirketlere satılabileceği kaydedildi.

İhaleye dernek ve vakıfların da katılabileceğinin açıklanmasını endişeyle karşılayan turizmciler, “Bugüne kadar özelleştirmelerde vakıf ve dernekler yoktu, bu ibare son anda eklendi, bu da nereden çıktı?” diye sordu. Turizmciler, “Gayrimenkul değeri oldukça yüksek, döviz getirici özelliğe sahip bir yerin vakıflar ve derneklere verilmesi yanlış olur. Bu tür bir özelleştirme paranın bir cepten öbür cebe aktarılması olur. Ülkenin cari açığının kapatılması, istihdamın arttırılması için bu ve benzer yerler özelleştirilme sürecinde dernek ve vakıflara verilmemeli” görüşünü savundu.

TÜROFED Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler de 38 yıl boyunca Fransız Tatil Köyü olarak hizmet veren tesislerin yine dış turizme hizmet etmesini arzuladıklarını söyledi. Döviz getiren dış turizmin yarattığı katma değerle, sağladığı istihdam olanağıyla ülke ve kent ekonomisine, sosyal hayatına önemli katkılar sağladığını vurgulayan İşler, “Ülke ekonomisinin sıcak paraya, cari açığın kapatılmasına, döviz sağlayıcı, istihdam arttırıcı faaliyetlere ihtiyacı var. Bunun için de yönümüzü dış pazarlara çevirmemiz şart” diye konuştu. Foça Tatil Köyü için açılan ihaleyle gerçek ve tüzel kişilerin yanı sıra dernek veya vakıflara bu tür yerler verilmesinin yolunun açıldığını anlatan Mehmet İşler, şu görüşleri dile getirdi:

“Burayı alabilecek güce sahip dernek ya da vakıf, bir marka çatısı altında işletilen, geçmişinde başarı hikayeleri olan bu tesisi nasıl değerlendirecektir? Bu tesisin dernek ya da vakıf eliyle kampa, varsayalım ki gençlik kampına dönüştürülmesi nasıl bir yarar sağlayacaktır? Böylesine önemli bir arazinin kamp gibi kullanılması yanlış olur. İhalenin bu yönde sonuçlanması hukuki de olsa turistik tesis ruhuna aykırı olacaktır. Bu tesislerin ülke yararına ve katma değer yaratacak şekilde kullanılması lazım. Foça Tatil Köyü arazisinin geçmişte olduğu gibi döviz getiren bir işletme tarafından değerlendirilmesi en doğrusu olacaktır.”