19 Mayıs 2021, Çarşamba

2019‘da Halk plajları ihalesi var

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, kamu taşınmazlarının turizm yatırımlarına tahsisi hakkında yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmesinin ardından medyada yer alan “İhalesiz kamu arazisi tahsisi” başlıklı haberlere değinerek, Turizm Teşvik Kanunu’nda bir değişikliğe gidildiğini anımsattı. Ersoy ayrıca, daha önce Bakanlar Kurulun’da olan yetkinin artık Cumhurbaşkanına devrolduğunu sözlerine ekledi.

İlgili haberleri takip ettiğini dile getiren bakan Mehmet Ersoy, “Cumhurbaşkanımız tarafından ihaleli veya ihalesiz herhangi bir turizm yatırım alanının tahsisi söz konusu değil. Ancak bir ek madde ekledik biz, turizm tesisleri hizmet alanı tahsisi yapılabilir diye. Bunlar ihalesiz yapılabiliyor. Bu aslında tamamıyla personel için düşünülmüş, personelin konaklayacağı ve sosyal yaşam ihtiyaçlarını karşılayacağı yerler” dedi.

Halk plajları ihalesinin de Ocak ayına kadar tamamlanacağı bilgisini veren Ersoy, “Özellikle Bodrum, Çeşme ve Antalya gibi Türkler için de çok popüler olan yerlerde belli sayılarda deneme amaçlı bu sene başlıyoruz.

Halk plajları ihalesi yapacağız. Bu plajlarda işletmesi değil, özellikle fiyat kontrolü ve denetimi bakanlığımız tarafından yapılacak. Yılbaşından sonra yaparız, çok da gecikmeyiz sezona yetişsin diye” ifadelerini kullandı.