28 Eylül 2021, Salı

Kuşadası çarpık yapılaşmaya çözüm arıyor

Kusadasi

Zaman içerisinde yoğun betonlaşma ve çarpık yapılaşmadan zarar gören Kuşadası’nda değişim rüzgarları esiyor. Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı ve ekibi önderliğinde hayata geçirilen Çarpık Yapılaşmaya Dijital Engel projesi, adanın belki de en büyük sorununa kökten çözüm getirmeye hazırlanıyor.

Adını eskiden ev sahipliği yaptığı kuşlardan alan ancak turizmin plansız gelişimi, acımasızca süregelen yapılaşma, ağaç kıyımı, derelerin tahribatı ve hızla artan insan nüfusu nedeniyle bir kıyım yaşayan Kuşadası eski yeşil günlerine dönmeye hazırlanıyor. Kuşadası’nda fark yaratan cesur çalışmalarıyla dikkat çeken Belediye Başkanı Özer Kayalı sayesinde “Kuşlar Ada’ya Geri Dönüyor”.

Başkan Özer Kayalı önderliğindeki Kuşadası Belediyesi, beldenin belki de en büyük sorunu olan çarpık yapılaşma sorununu kökten çözecek “Çarpık Yapılaşmaya Dijital Engel” projesini hayata geçirdi. Proje kapsamında Kuşadası Belediyesi İmar İşleri Müdürlüğü tarafından Kuşadası Merkez, Davutlar ve Güzelçamlı’ya ait tüm imar planları dijital ortama aktarıldı. Çarpık yapılaşmanın önüne geçilmesi için son derece ciddi bir adım olarak değerlendirilen bu proje iletüm imar planları şeffaflaşırken halkın denetimine de sunulmuş oluyor. Kuşadası’nda Özer Kayalı’nın başkanlığı süresince yaşanan cesur değişim imar tadilatlarının en aza indirilmesiyle başlamıştı. Kayalı’nın başkanlığı yürüttüğü 2014-2018 yıllarını kapsayan dönemde parsel bazında yoğunluk artıran hiçbir imar plan tadilatı yapılmamıştır. Bu dönemde sadece trafo yeri, park alanı, yol ve yoğunluk azaltan zorunlu tadilatlar gerçekleştirilmiştir.

30 Mart 2014 tarihinden itibaren kişiye özel noktasal plan tadilatlarına son verilerek kamusal zorunluluklar dışında imar planlarında değişiklik yapılma yoluna gidilmemesi, Kuşadası Belediyesi’nin çarpık yapılaşmaya karşı yürüttüğü mücadeledeki kararlılığını ortaya koyuyor.

Uyguladıkları projelerle Kuşadası’nı gerçek kimliğine döndürmekte kararlı olduklarını ifade eden Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, “Çarpık Yapılaşmaya Dijital Engel olarak nitelenebilecek projemiz sayesinde Kuşadası’nın kanayan yarası çarpık yapılaşma ve betonlaşmaya kökten bir çözüm sunmayı hedefledik. Amacımız Kuşadası’na eski günlerindeki ihtişamını geri kazandıran işlere imza atmak. Proje ile birlikte Kuşadası halkı yönetim süreçlerine dahil ediyor ve Kuşadası Belediyesi olarak yönetim değil “yönetişim” yaklaşımıyla beldeye önce halkın sahip çıkmasının önemini vurguluyoruz” diyor.