12 Nisan 2021, Pazartesi

MSC Galataport’u bekliyor

Dünyanın en büyük özel cruise operatörü, Avrupa, Birleşik Arap Emirlikleri ve Güney Amerika’da pazar lideri olan MSC Cruises, İstanbul’daki yetkili satış acentelerini tarihi Venedik Sarayı’nda ağırladı. 200’e yakın davetlinin katıldığı gecede, şirketin 2005 yılından günümüze Türkiye’de gerçekleştirdiği çalışmalar ve gelecek planları aktarıldı.

Toplantıda, Avrupa Satış Direktörü Angelo Capurro ve MSC Cruises Türkiye Genel Müdürü Necla Tuncel, gerçekleştirdikleri sunumlarla önemli sayısal verilere değinerek MSC Cruises’un 10 yıllık süre içerisinde %800 büyüdüğünü, dünya sıralamasında 4. Sıraya yükseldiğinin, Avrupa, B.A.E. ve Güney Amerika’da da pazar lideri olduğunun bilgisini verdi.

Denizlerdeki en modern filoya sahip olan MSC Cruises, kruvaziyer endüstrisinde 13.6 milyar Euro’luk benzeri  görülmemiş yatırım planıyla, filosunu 2027 yılına kadar 25 mega cruise gemiye çıkaracak. 2021 itibarı ile şu anki yolcu kapasitesinin 2 katı, 2026 itibarı ile şu anki yolcu kapasitesinin yaklaşık 3 katı büyüme elde edecek MSC Cruises, bu hedeflerle dünyaya iz bırakan bir marka olma yolunda ilerliyor.

MSC Cruises, bugüne kadar, deniz mimarisi ve tasarımının sınırlarını zorlayan 6 yeni gemi sınıfı tasarladı. MSC Cruises’in emsalsiz filo genişletme planının bir parçası olarak MERAVIGLIA SINIFI, MERAVIGLIA-PLUS SINIFI, SEASIDE SINIFI, SEASIDE EVO SINIFI, WORLD SINIFI ve ULTRA LUXURY SINIFI adı altındaki 17 yeni nesil gemisiyle 2027 yılı itibarı ile yıllık yolcu taşıma kapasitesini yaklaşık 5,5 milyona çıkaracak. Bu yeni nesil gemilerin arasında, yaklaşık 7.000 konuğu ağırlayabilecek kapasitedeki World Class mega gemiler ve ultra lüks kategoride dört gemi bulunuyor.

MSC Cruises, Türkiye girişiminin tüm hisselerini 2018 yılında devralarak, şirketin %100’üne sahip oldu. Toplantıda  Türkiye’de başka yatırımları da devam eden MSC Grubu’nun, Türkiye pazarına güvendiği, dünya çapında hizmet veren şirketin orta ve uzun vadeli planlamalarına Türkiye’nin de dahil olduğu belirtildi. Toplantı sonunda MSC Cruises, satış rakamlarına göre Türkiye’deki 10 acentesinin temsilcilerini de ödüllendirdi.
Tören’den sonra Turizmcinin Gazetesine Türk pazarı ile ilgili bilgiler veren Avrupa Satış Direktörü Angelo Capurro, geçen yıl gemilerin Türk limanlarına uğramamasına rağmen THY bağlantılarıyla MSC kruvaziyerlerinde 25.000 Türk yolcu’yu ağırladıklarını belirtti. Capurro ayrıca “ Türk pazarına önem veriyoruzi ve Istanbul Galataport’un 2020 de açılması ile rakamlarında daha da büyüyeceğine inanıyoruz” dedi .MSC Cruises Türkiye Genel Müdürü Necla Tuncel’de Türklerin geçen yıl ençok Kuzey Avrupa turlarını tercih ettiklerini ve 2016 yılı sonunda konulan Küba turlarının da Türkler tarafından büyük ilgi gördüğünü açıkladı. Tuncel “ Galataport 2020’ye yetişirse İstanbul’a da yolcu getiririp,  İstanbul kalkışlı paketlerin de pazarlanacağını ayrıca bu yıl MSC kruvaziyerlerinin İzmir’e de uğraması için de çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Sayılarla MSC

Gemi sayısı:                                       15
Biniş yapılan liman sayısı:              131
Uğranılan liman sayısı:                    191
Dünya çapında rota sayısı:            225
Uğranılan ülke sayısı:                      80

  • msc-istanbul-toplantisi19-1
  • msc-istanbul-toplantisi19-2
  • msc-istanbul-toplantisi19-3
  • msc-istanbul-toplantisi19-4
  • Büyükelçi
  • Algelo_Capurro
  • Necla_Tuncel
  • DSC_8463
  • Sunum