19 Haziran 2021, Cumartesi

THY yönetimi huzurlu mu?

Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker, Türk Hava Yolları yönetim kurulu üyelerinin aldığı “huzur hakkı” parasını köşesine taşıdı. Toker, THY yönetim kurulu üyelerinin yılda 244 bin 720 TL huzur hakkı parası aldığını yazdı.

Yazının ilgili bölümü şöyle: Türk Hava Yolları (THY) genel kurulu geçen cuma toplandı. Gündemde, 2018’de seçilmiş iki ismin onaya sunulacağını ve yönetim kuruluna ödenecek yeni ücretler olduğunu duyurmuştuk. Önce ücretin niteliğine ilişkin bir değerlendirmeyi paylaşalım.

Yöneticilere bir yılda toplam 19.6 milyon TL ödendiğini duyuran THY’nin 2018 yılı Faaliyet Raporu’na göre huzur hakkı olmadığını yazmıştım.

Fakat bir okurumdan uyarı/bilgi mesajı geldi. THY’de başmüfettişken verimsizlik gerekçesiyle işten uzaklaştırılan, açtığı davayı kazanan ve 28 Haziran’daki genel kurula hissedar sıfatıyla katılan Bilal Yıldız der ki; “THY yönetim kurulu üyeleri, aylık olarak YPK’nın her yıl belirlediği ücretin 5 katını huzur hakkı adıyla alır. Aynı tutarda olmak üzere de 4 ikramiye ödenir.”

2019 için belirlenen aylık huzur hakkının 3 bin 59 TL olduğunu anımsatan Yıldız, şöyle sürdürüyor:

“THY yönetim kurulu üyeleri beş katı aldığı için 3 bin 59’u önce 5, sonra da 16 ile çarptığımızda bir üyenin yıllık huzur hakkı ödemesini buluyoruz. Toplam 244 bin 720 TL. On ikiye bölersek aylık 20 bin 393 TL eder. Bu rakamlar net rakamlardır. Çünkü stopaj Vergisi’ni TPY ödüyor.”

Yönetim Kurulu başkanınan ücretin iki katı ödendiğini, yönetim kurulu başkanı İlker Aycı’nın THY bünyesindeki 9 alt şirketin de başkanı olduğunu belirten Yıldız, “Hepsinden huzur hakkı aldığı varsayımı altında. bulunan rakamı 10’la çarpmamız gerekir. Ya da kaçından alıyorsa kendileri lütedip açıklarsa biz de öğreriniz” diyor.

Bu ücretlere fatura karşılığı harcama, ulaşım ve konaklama olanakları dahil edilmemiş. Ve bilin bakalım bu ücreti genel kurulda kim teklif ediyor?

Atamaya itiraz tutanakta

Çünkü THY’nin yüzde 49’u kamuda. Bu hisseler de TVF’de. Kamu hissesi bir şirkette yani. TVF’nin Başkanı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan. Erdoğan’ın İletişim Başkanı Fahrettin Altun, aynı zamanda Borsa İstanbul yönetiminde. Altun’un eşi olan Sosyoloji öğrenimi görmüş Akademisyen Dr. Fatmanur Altun THY Bağımsız Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi.

Cuma günkü genel kurul sırasında hissedar Bilal Yıldız, Aycı’ya bu tabloyu hatırlattı. Altun’un seçilmesinin SPK Kurumsal Yönetim İlkeleri’ne aykırı olduğuna ilişkin muhaefet şerhi sundu. Ret oyu verdi. İtirazı da tutanağa eklendi.