19 Haziran 2021, Cumartesi

İzmir sivil havacılıkta büyümek istiyor

Skycopter İzmir

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Oğuzhan Özkaya Eğitim kurumları hava aracını inceleyerek, “Bir okulda hava aracı olması çok değerli çünkü havacılık konusunda ülkemiz geride. Ülkemizde havacılığın gelişmesi adına okulunuzdaki bu dersler çok önemli, kutluyorum” dedi.

Oğuzhan Özkaya Eğitim Kurumları hava aracı Skycopter’in bulunduğu hangarı ziyaret ederek, Yönetim Kurulu Başkanı Oğuzhan Özkaya ile sohbet eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Sivil havacılık ülkemizde ne yazık ki istenilen seviyede değil. İzmir’de sivil havacılığı desteklemek gerekir. Havacılık virüs gibi kişiyi etkiliyor, ben de bugün bu virüse bulaştım” diyerek yapılan çalışmaları ilgiyle dinledi.

Oğuzhan Özkaya da, “Okulumun bahçesindeki uçak öğrencilerimin hayaliydi, birçoğu uçmayı ve gökyüzü ile ilgili meslekleri tercih etmeye başlayınca onların uçma hayalini de gerçekleştirmek istedik” dedi. Hava aracına binebilmek için öğrencilerin başarı şartını yerine getirmesi gerektiğini anlatan Özkaya, hava aracı ile İzmir üzerinde uçmak isteyen birçok öğrencinin daha fazla gayret göstermesini memnuniyetle izlediklerini söyledi. Bugüne kadar 20’den fazla öğrencinin kazandıkları ulusal ve uluslararası başarı sayesinde hava aracı ile İzmir semalarında dolaştığını anlatan Özkaya, şöyle konuştu:

“Sivil havacılık aslında çok pahalı değil. Marka bir otomobil ile hava aracı nedeyse aynı fiyatta. Araba kullanır gibi hava aracı ile seyahat etmek mümkün. Lüks bir araçtan çok daha az yakıt harcıyor ve kurşunsuz benzin kullanarak çevreye zarar vermiyor. Hava aracımız ile Kıbrıs’a kadar gidip gelebildik. Gelecekte havacılık ile ilgili meslekleri tercih etmeyi planlayan çocuklarım için büyük bir motivasyon oldu, gelecekteki meslekleri ile çok erken tanıştılar.”