07 Mayıs 2021, Cuma

UBSAD da havaalanı karşılama yasağından şikayetci

yolcu karşılama

UBSAD  Uçak Bileti Satan  Acenteler Derneği, IGA İstanbul Havalimanı yönetiminin yanlış bir karar alarak seyahat acentelerinden karşılama ücreti talep etmesine itirazını bir açıklama ile duyurdu. İşte bu açıklama;

“Transfer ve karşılama hizmetleri 1618 sayılı kanunumuzla seyahat acenteleri faaliyeti olarak tanımlanmıştır.  Karşılama faaliyeti transfer hizmetinin başlangıcıdır ve seyahat acentesinin görevidir.

Bu faaliyeti 1618 sayılı kanunumuza aykırı olarak yasaklayıp havalimanı işletmesinin kendi yapacağı işleme 4 eur gibi bir bedel istemesi tamamen fırsatcılık ve havalimanına gelir kazandırma çabasından baska birşey değildir.Oysa uçak bileti satan seyahat acenteleri yıllardır havalimanlarının en önemli geliri olan ayakbastı ücretini hiçbir bedel almadan toplayıp havalimanı işletmelerine teslim edilsin diye havayollarına ödemektedirler.

IGA  İstanbul Havalimani vergisi 20 eur dışhat yolcusu,transit yolcu için  5eur ve iç hat yolcusu ,için 3 eur olarak ödenmektedir.Bu ücretlerin tamamı UBSAD üyesi ve uçak bileti satan seyahat acenteleri tarafından toplanmaktadır.Yine uçak bileti satan seyahat acenteleri havalimanı vergilerini toplamak  içinde IATA’ya  ve biletini sattıkları havayoluna evlerini ipotek ederek her ay yüksek miktarda banka faizi vererek teminat garantisi olarak teminat mektubu vermişlerdir.

Seyahat acenteleri bu teminat faizleri için hiçbir bedel almadıkları halde IGA İstanbul Havalimanı yönetimi yanlış bir karar alarak seyahat acentelerinden karşılama ücreti talep etmektedirler.

Derneğimiz IGA İstanbul havalimanı işletmesi ve diğer havalimanları işletmelerinin vergilerinin-ayak bastı ücretlerinin toplanmasından havalimanı işletmesinin seyahat acentelerine komisyon ödemesini veya verilen teminat masraflarının paylaşılmasını talep etmektedir.
Meslek Örgütümüz Türsab IATA ‘nın havalimanı ücretlerinin de teminatını istemesine ve uçak bileti satan seyahat acentelerinin hiçbir ücret almadan bu ücretleri yolculardan toplamasına  yıllardır sessiz kalmıştır .Şimdi bu sessizliğini bozarak  IGA Istanbul havalimanı yetkililerinin 4 eur masraf istemesine karşılık bizim havalimani vergi toplama ücretlerimizi ve  teminat masraflarımızı isteyerek gerekli girişimlere başlamalıdır.
Saygılarımızla
UBSAD Uçak Bileti Satan  Acenteler Derneği”