12 Nisan 2021, Pazartesi

Galataport’a ilk gemi 5 Nisan’da yanaşıyor

Galataport gemi rendering

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Galataport’a 5 Nisan’dan itibaren ilk geminin yanaşmaya başlayacağını bildirdi. Bakan Ersoy, bu çekim merkezinin oluşturduğu trafiği Galata Kulesi’nden Beyoğlu’na aktarmak istediklerini vurguladı. Bakan Ersoy, projeye ilişkin esnaf, yerleşik vatandaşlar da dahil tüm paydaşlarla görüştüğünü dile getirdi.

Beyoğlu Kültür Yolu Projesi hakkında da bilgi veren Bakan Ersoy, tarihi çok eski olan projede sona gelindiğini dile getirdi. 1980’de yapılmasına karar verilen projenin 1992’de hayata geçirilmeye başlandığını, 28 yıllık bir sürecin söz konusu olduğunu hatırlatan Bakan Ersoy, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın projenin 2020’de tamamlanması talimatı verdiğini söyledi.

Bakan Ersoy, “Bu yıl sonuna kadar bu projeyi hayata geçireceğiz. Çok hızlı gidiyor. Haziranda da projeyle ilgili kesin tarihi vereceğiz, ‘Şu gün, şu aktiviteyle açıyoruz.’ diyeceğiz. Sadece peyzaj ve son montaj işlerimiz kaldı. Herhangi bir finansman sıkıntımız da yok.” dedi.

Atlas Pasajı’nın restorasyonunda sona gelindiğini, girişteki sinema salonunun müze haline getirileceğini ve 1 Eylül itibarıyla film galalarının burada yapılacağını, Atatürk Kültür Merkezi binasının da yıl sonunda tamamlanmasının hedeflendiğini ifade etti.

Projeye ilişkin binaların tümünün Beyoğlu Belediyesinin sınırları içinde bulunduğunu anlatan Bakan Ersoy, projeyi en başından beri Beyoğlu Belediyesi ile koordineli şekilde götürdüklerini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Konser Salonu ve Koro Çalışma Binaları’nın  yıl sonuna kadar hizmete gireceğini, Haziran ayında açılış günü ve açılış konserinin içeriğinin kamuoyuna duyurulacağını açıkladı.