15 Haziran 2021, Salı

Hani elektrik ve doğalgaz kesilmeyecekti?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, corona virüsü salgınıyla mücadele kapsamında vatandaşların elektrik ve doğalgaz borcundan dolayı kesinti yapılmayacağını duyurmuştu.

İstanbul Beyoğlu’nda butik bir otel işleten Namık Kemal Yalçınsu corana virüs salgını yüzünden işlerin durduğunu söyleyerek gelen faturaları da ödemekte zorlandığını anlattı.

Mart ayında otele 31 bin liralık elektrik faturası geldiğini söyleyen Yalçınsu, “İşler durma noktasına geldiği için biz bu faturanın ötelenmesini istedik. Bu talebimizi kabul etmediler ve bize ihtar çektiler. Faturayı 2-3 gün içinde ödemezsek elektriğimizi keseceklerini söylediler” dedi.

Elektriğin kesilmemesi için bankadan kredi çektiğini anlatan Yalçınsu, “Faturayı ödemek için kredi çekmek zorunda kaldım. Ancak şimdi 20 bin liralık yeni fatura geldi. Yeniden bir kredi çekecek durumumuz yok. Oteli kapatma durumuna geldik” dedi.

Otellerini sağlık çalışanlarına açmak üzere olduklarını anlatan Namık Kemal Yalçınsu, “Yönetim kurulu ile otelimizi sağlık çalışanlarına açma durumunu konuşmuştuk. Bu uygulamayı hayata geçirmek üzereydik. Ancak elektriksiz hiçbir şey yapamayız. Kaldı ki çalışan personelimi de işten çıkartmak zorunda kalabilirim. Normal şartlarda zaten bu paraları direkt öderiz ama müşteri yok. Kapatmamak için duruyoruz fakat kapatmanın arefesindeyiz” dedi.

Namık Kemal Yalçınsu’nun oteline elektrik akışını sağlayan serbest tüketicilere indirimli elektrik veren İstanbul merkezli özel enerji şirketi ise elektrik kesilmesinin söz konusu olmadığını söyleyerek, “Gönderilen ihtar elektrik kesilmesi ile ilgili değil, tedarik sağlamasının kesimi ile ilgilidir. Biz abonemize borcunu ödemediği taktirde artık elektrik tedarik edemeyeceğimizi ve sözleşmemizi bitireceğimizi bildirdik. Biz de özel bir şirketiz ve enerji tedarik etmek zorundayız” dedi. (Sözcü)