19 Haziran 2021, Cumartesi

Rus turist bu yıl zor!

Ruslar bu yıl sonuna kadar yurt dışında tatil yapmayı beklemesin. Bu açıklama, Rusya Parlamentosunun üst  kanadı olan Federasyon Konseyi Sosyal Politikalar Komitesi Başkan Yardımcısı, senatör  Valeri Ryazanski’den geldi. Rus yetkili, “Halkımıza bu yıl riske girmemelerini, yıl sonuna kadar yurt dışına bilet almamamalarını ve otel rezervasyonu yaptırmamalarını öneririm” dedi.

RIA’ya konuşan Ryazanaski, koronavirüs salgını yüzünden 2021 yılına kadar sınırların ülkelere sınırlarını açma imkanı vermesinin zor olduğunu ve bu nedenle yurt dışında tatil gitmenin imkansız göründüğünü söyledi.

Ryazanski, sınırlar açıldıktan sonra yurt dışında otel ve tatil fiyatlarının çok elverişli düzeylere düşeceğini iddia etti.

Daha önce Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko halktan bu yıl için yurt dışı tatil planlarını iptal etmelerini istemişti. Matviyenko, “Bir yıl dışarıda tatil yapmamak trajedi değil” demişti.

Mart sonunda Rusya Kamuoyu Araştırma şirketi VTsIOM’un tatilciler arasında düzenlediği ankete katılanların yalnız yüzde 3’ünün bu yaz yurtdışına tatile çıkmayı düşündüğünü söyledi.

Ankete katılanların yüzde 57’sinin evinde kalarak tatile çıkmayacağını söylerken yüzde 35’i yurt içinde tatile çıkacağını söylüyor.

1600 tatilci ile yapıldığı bildirilen anket katılımcılardan yurtdışına çıkacağını söyleyenlerin nereye gideceklerine ilişkin soruya Türkiye yanıtı ilk sırada yer alıyor.(Turkrus)