14 Nisan 2021, Çarşamba

Göbeklitepe Dünyanın her yerinden online gezilecek

Gobeklitepe

Türkiye’nin ilk mobil seyahat uygulaması Piri, dünyanın bilinen en eski tapınaklarına ev sahipliği yapan Göbeklitepe ve Şanlıurfa turlarını kullanıcılarla buluşturdu. Piri’nin bu iki yeni sesli turuyla, Göbeklitepe ve Şanlıurfa dünyanın her yerinden keşfedilmeye hazır.

2005 yılında Göbeklitepe ile yolu kesişen araştırmacı yönetmen Ahmet Turgut Yazman’ın sesli anlatımıyla hazırlanan içerikler hem evden dinlenebiliyor hem de yerinde dijital tur şeklinde deneyimlenebiliyor. Turun anlatıcısı Yazman, “Piri ekibiyle 1 yıl önce tam da Göbeklitepe’de tanıştım. Kültürel mirasları tanıtma ve geleceğe aktarma vizyonları, bunu teknolojiyle birleştirmeleri ve pozitif enerjileri beni çok etkiledi. Ardından Şanlıurfa ve Göbeklitepe dijital turları üzerinde çalışmaya başladık” dedi. Yazman, 2010’da  “Dünyanın ilk tapınağı: Göbeklitepe” belgeselinin de yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlenmişti. “Göbeklitepe – Dünyanın İlk Tapınağı”nın çekimleri, iki yıl süren yoğun araştırma ve planlama sonrasında, 4 ülkeye toplam 17.500 km’lik yolculuk yapılarak iki senede tamamlandı.

Dijital turlar Şanlıurfa ve Göbeklitepe olarak iki ayrı rota halinde dizayn edildi. Şanlıurfa rotasında, Balıklıgöl, Ayn Zeliha Gölü, Urfa Kalesi, Gümrük Hanı, Klaus Schmidt Anı Evi, Fırfırlı Cami, Harran Kapısı, Eyüp Peygamber Cami gibi 17 farklı durak yer alıyor. Her bir durak ortalama 3-5 dakikalık sesli anlatıma sahip. Bu rotayı dinleyerek gezmek yarım gün alırken evden dinlemek ise 1 saat sürüyor. Dijital sesli tur, kentin binlerce yıllık geçmişine dair ilgi çekici hikayeler de barındırıyor.  Kral Nemrud’un Hz. İbrahimle arasında geçenler ‘’Balıklıgöl’’, kızı Zeliha ile yaşadıkları ‘’Ayn Zeliha Gölü’’ isimli duraklarda anlatılıyor. Şehirde Roma döneminin izlerine ise ‘’Haleplibahçe Mozaik Müzesi’’, ‘’Kızılkoyun Nekropolü’’ gibi duraklarda rastlamak mümkün. Online izlemek için tıklayın