14 Nisan 2021, Çarşamba

İBB Fatih Sultan Mehmet’in portresini satın aldı

Fatih Sultan Mehmet

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İtalya ressam Gentile Bellini tarafından yapılan Fatih Sultan Mehmet portresini 770 bin sterline (yaklaşık 6,5 milyon lira) satın aldı.

Bellini tarafından 1480 yılında yapılan ve Fatih Sultan Mehmet’in başka bir kişi ile resmedilen portresi, İngiltere’nin başkenti Londra’daki dünyaca ünlü müzayede evi Christie’s tarafından açık artırma ile satışa sunuldu. İBB, tablonun açık artırma fiyatı olan 770 bin sterline ek olarak, müzayede evi komisyonu olarak da 165 bin 250 sterlin ödeyecek. BBC Türkçe’ye açıklama yapan, Christie’s müzayede evi yetkilileri tablonun toplam satış bedelinin 935 bin 250 sterlin olduğunu ifade etti.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Londra’da açık artırma ile satılan Fatih Sultan Mehmet Han’ın günümüze kadar gelebilmiş üç orijinal portresinden biri olan” yağlıboya tabloyu İBB olarak satın aldıklarını belirtti.

İBB Daire Başkanı Mahir Polat, alımın, İBB’nin “koleksiyon edinim bütçesinden” karşılanacağını açıkladı. Polat, tablonun sergilenmesine ilişkin de “Eldeki müzeler yetersiz. Tablo, İBB elindeki sanat koleksiyonu ile birlikte restorasyonunu yaptığımız bir yerde sergilenecek.” dedi.