19 Haziran 2021, Cumartesi

Rusya’ya e vize ile girilebilecek

Rusya’nın vize sisteminde ‘devrim’ niteliğinde değişiklik önerisi Başkan Putin tarafından imzalanarak Duma’ya yollandı. Putin, milletvekillerinden, 1 Ocak 2021’de yürürlüğe girmek üzere elektronik vize uygulaması için gerekli yasanın çıkarılmasını istedi. Putin bunun için 1 Ekim 2020’ye kadar süre verdi.

Bir süredir Rusya’nın uzak doğu bölgeleri, Kaliningrad ve St. Petersburg için uygulanan, sadece bu bölgelere yapılan gezilerle sınırlı kalmak kaydıyla Türk vatandaşlarının da yararlandıkları elektronik vize uygulaması başarılı bulundu ve ülke çapına yayılması kararlaştırıldı. Yasa kabul edilirse, Rusya vizesi hem çok kısa sürede, hem de daha ucuza alınabilecek.

Putin’in talimatı sonrası Duma’ya yollanan tasarıda, yabancı ülke vatandaşlarının yapacakları vize başvurularına Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın en geç 4 iş günü içinde yanıt vermesi isteniyor.  Alınacak tek girişli elektronik vize ile iki ay içinde Rusya’da 16 güne kadar kalınabilecek.

Rusya’daki tur operatörleri, uygulamanın 1 Ocak 2021’de başlaması durumunda turizm sektörünün “çifte yeni yıl sevinci yaşayacağını” vurguluyor.

Şu an Rusya vizesinin 75 ila 150 euro arasında değişen fiyatlara alınabildiği, elektronik vize ücretinin ise 50 euro olacağı belirtiliyor.

Sektör temsilcileri, “Şu an pek çok ülkede Rusya vizesi almak 15-20 gün sürüyor. Bu 4 güne inerse turist akını başlar” diyor.

Daha önce Rusya’da koronavirüs salgını nedeniyle darbe yiyen turizm sektörünü ileride yeniden canlandırmak için yeni bir öneri gündeme gelmişti. Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm), ülkeyi ziyaret edecek yabancılar için Schengen tipi çok giriş çıkışlı vize imkanı sunulmasını teklif etmişti.

Rosturizm yetkilileri, vize rejiminin hafifletilmesinin ve çok giriş çıkışlı vize uygulamasına geçilmesinin, 2021 yılında ülkeye turist akışının kriz öncesi döneme göre yüzde 20-30 artmasını sağlayabileceğini öngörüyor.(Türkrus)