14 Haziran 2021, Pazartesi

“Turizmde toparlanma 18 ay içinde gerçekleşebilir”

Yeni tip corona virüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle vaka ve ölü sayısı her geçen gün artıyor, ikinci dalganın yaşandığı Avrupa ülkeleri ise yeni seyahat kısıtlamaları getirmeye hazırlanıyor. Salgının en çok vurduğu sektörlerden biri ise hiç kuşkusuz turizm. Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC), turizmdeki toparlanmanın 18 ay içinde gerçekeleşebileceğini öngörüyor. Ancak bu süre uluslararası düzeydeki işbirliğine bağlı olarak değişebilir.

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi Başkanı Gloria Guevara, yeni tip corona virüs(Covid-19) pandemisi nedeniyle darbe alan küresel turizm sektörünün toparlanmasının 2022 yılını bulabileceğini söyledi. Bununla birilikte Guavera, kısa sürede toparlanmanın uluslararası işbirliklerine bağlı olduğunu belirtti.

Suudi Arabistan’ın Başkenti Riyad’da düzenlenen Future Hospitality Zirvesi’ne videokonfreansla bağlanan Guevara, “18 ay içinde toparlanabiliriz. Ancak bu süre uluslararası düzeydeki işbirliğine bağlı olarak değişebilir. Bazı ülkeler pandemi esnasında kısıtlamalar uygulayarak iyi bir karar verdi, ancak turizm işletmelerini yeniden açma konusunda bir planları yok. Seyahat tek yönlü gerçekleşmez, birçok sektörün bir arada çalışmasıyla mümkün olur” ifadelerini kullandı.

Guevara, “Bizim görevimiz, turizmin faaliyetlerinin yeniden başlayabilmesi için şirketler arasındaki ilişkileri inşa etmek ve ülkelere yardım etmek” dedi. Bununla birlikte, Guavera İngiltere’nin başkenti Londra’dan Dubai ve New York uçuşlarını başlatmak için çeşitli görüşmeler yaptıklarını sözlerine ekledi.

Bununla birlikte kuruluş, turizmin 2022 itibariyle normale dönmemesi durumunda 100 milyon kişinin işsiz kalabileceği konusunda uyardı. Guevara, corona virüs aşısının bulunmasının bu hususta hayati bir rol oynadığını vurgulayarak şu ifadeleri kullandı. “Yıl sonunda bir aşının bulunacağına inanıyoruz, ancak aşının dağıtımının nasıl gerçekleşeceğini bilmiyoruz. Bu yüzden işbirliğinin önemini tekrarlamak istiyorum. Sektörün geleceği için ihtiyacı olan herkesin aşıya ulaşabildiğinden emin olmamız gerekiyor.”(NTV)