14 Nisan 2021, Çarşamba

Aralık 22; Turist lideri Antalya

antalya'ya gelen rus turist

2020 yılında Antalya’ya gelen turist sayısında Rusya ilk sırada yer aldı. Kenti bu yıl, pandemiye rağmen Rusların yanı sıra yaklaşık 3.5 milyon turist ziyaret etti.

Sunduğu sağlıklı ve güvenli turizmle rakiplerini geride bırakan Antalya, dünyanın yeni tip koronavirüsle (Covid-19) mücadele ettiği dönemde, yılbaşından 22 Aralık’a kadar 3 milyon 410 bin 43 yabancı turist ağırladı. Bu turistlerin arasında Ruslar başı çekti.

Kültür ve Turizm Bakanlığının koordinasyonunda Covid-19 sürecinde başlatılan “Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı” kapsamında kentteki sertifikalı tesis sayısı arttı.

Tarihi ve doğal güzellikleri, antik kentleri, lüks konaklama tesisleri, denizi, kumu ve güneşiyle öne çıkan Antalya, Covid-19 sürecinde sunduğu hizmetle rakiplerini geride bıraktı.

Dünyada en çok tercih edilen şehirler arasında yer alan ve ağırladığı turist sayısı bakımından Türkiye’de “turizmin başkenti” olarak nitelendirilen Antalya, yılbaşından 22 Aralık’a kadar 3 milyon 410 bin 43 yabancı turiste ev sahipliği yaptı.

Havalimanından transfere, otelin girişinden, odalarına, restoran ve plajlara kadar her alanda sıkı tedbirlerin alındığı kente, en fazla turist Rusya’dan geldi. Antalya’da bu ülkeden yaklaşık 1,5 milyon misafir tatil yaptı.

Vali Ersin Yazıcı, yaptığı açıklamada, sundukları sağlıklı ve güvenli turizmin dünya ülkelerine de örnek olduğunu söyledi.

Kentte Güvenli Turizm Sertifikası alan tesis sayısının 382’ye ulaştığını belirten Yazıcı, “Gelecek sene inşallah buna ihtiyaç olmaz. Bu yıl özellikle ağustos, eylül ve ekimde yoğun misafirimiz geldi. Gerçekten bu işi iyi yapan bir şehiriz.” dedi.