20 Ekim 2021, Çarşamba

MITT-2021 yüz yüze başladı

MITT 2021

Dünya turizminin yükselen yıldızı olan Rusya pazarı için büyük önem taşıyan Moskova Uluslararası Turizm Fuarı MITT-2021, salı günü kapılarını açtı. Geçen yıl koronavirüsün patlak verdiği dönemde iptal edilmek zorunda kalan fuar bu yıl 27. kez düzenleniyor. Fuarın açılışını Rusya Federal Turizm Ajansı Rosturizm’in Başkanı Zarina Doguzova yaptı.

Fuar 18 Mart’ta sona erecek. İlk kez bu yıl Crocus Expo’da düzenlenen fuar, önceki yıllarda “Expocentre”da yapılmaktaydı.

Türkiye’nin de hem ülke standı, hem de şirketlerin standları ile yaygın bir katılım gösterdiği fuarın açılışına Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan ve Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar da katıldı.

Fuara, Türkiye’nin turizm değerlerini geliştirmek ve tanıtmak amacıyla kurulan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) 300 metrekarerlik stand ile katıldı.

MITT Moskova Fuar’ında, 300 metrekarelik Türkiye adası içerisinde bulunan Alanya standı, son olarak 2019 yılında yapılan fuarda olduğu gibi yine yoğun ilgi gördü. Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan ve Türkiye’nin Rusya Büyükelçisi Mehmet Samsar’ın da ziyaret ettiği stantta ziyaretçileri, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ağırladı.

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in bizzat giderek Alanya’nın tanıtımını gerçekleştirdiği 27. MITT Moskova Turizm Fuarı, 2021 yılının ilk yüz yüze fuarı oldu. Türkiye’den genel katılımın az olduğu fuar, pandemiye rağmen Rus katılımcılar tarafından yoğun ilgi gördü.

Akay Turizm sahibi Ethem Okudur ile bir görüşme gerçekleştiren Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, 2021 yılında Biblio Globus Tur Operatörü’nün 700.000 pax hedeflediğini ama geçen hafta hedefi 1.100.000 pax olarak büyüttükleri müjdesini verdi.

“Bu yoğunluk ve heyecan bizleri ziyadesiyle umutlandırdı”

27. MITT Moskova Turizm Fuarı hakkında değerlendirmelerde bulunan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, pandemiye rağmen oluşan yoğunluğun kendilerini sezon öncesi umutlandırdığını vurgulayarak şunları söyledi: “Pandemi öncesi günlerde yılda ortalama 30’un üzerinde fuara katılıyorduk. Covid-19’un gölgesinde bu yıl fuarlar, online gerçekleştirilmeye başlanmıştı. MITT Moskova Fuarı 2021’de bu anlamda bir ilki gerçekleştirdi ve yüz yüze ilk fuar oldu. Biz de Alanya Belediyesi ve ALTAV olarak buradaki yerimizi aldık. Burada gerek tur operatörleriyle gerek acente temsilcileriyle gerekse fuar ziyaretçileriyle bir araya gelerek Alanya’mızın tanıtımını gerçekleştiriyoruz. Turizmimizin bu sezon sağlıklı bir şekilde insanların seyahat özgürlüğüyle daha güzel geçeceğini umuyoruz. Buradaki gayretli çalışmalarımızla birlikte yeni sezonda iyi sonuçlar elde edeceğimizi düşünüyorum. Burada, pandemiye rağmen, bu yoğunluğu, bu heyecanı görmek bizleri ziyadesiyle mutlu etti. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Bu arada Kovid-19 yüzünden getirilen yurt dışu seyahat kısıtlamaları nedeniyle bu yıl fuara Rusya Federasyonu’na bağlı cumhuriyetlerin ve bölgelerin yoğun ilgisi de dikkati çekti. 52 bölge kendi standında iç turizm destinasyonlarını turizm acentaları profesyonellerine pazarlamak için uğaştı.

Ayrıca dünyanın pek çok ülkesi de, seyahat kısıtlamalarının yaza kadar hafifleyip kalkacağı umuduyla fuara yaygın katılım gerçekleştirdi.

Uzmanlar, sektörün en önemli vitrinleri olan WTM Londra ve ITB Berlin Fuarları’nın Kovid-19 yüzünden iptal edilmesine rağmen, Moskova’daki iki kayda değer turizm fuarından da vazgeçilmediğine işaret ediyor.

Moskova MITT Fuarı’nın ardından Intourmarket Fuarı da 1 Nisan’da açılacak.(Türkrus- IHA)