24 Eylül 2022, Cumartesi

GEC18IST’te 170’i aşkın ülkeden 300’ün üzerinde uluslararası uzman konuşmacı katıldı

Dünyanın girişimcilik gündemini İstanbul’da belirleyen Global Girişimcilik Kongresi’nin (GEC18IST) resmi açılışı, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci’nin teşrifleri ile 16 Nisan 2018 Pazartesi günü yapıldı.

Türkiye’de ilk defa düzenlenen ve 10. senesini kutlayan Global Girişimcilik Kongresi (GEC18IST), 17 Nisan Salı günü de Global Entrepreneurship Network (GEN) Başkanı Jonathan Ortmans ve GECİstanbul Organizasyon Komitesi Platform Başkanı Ali Sabancı’nın açılış konuşmaları ile başladı. Kongrenin son gününde de dünyanın ve Türkiye’nin iş ve girişimcilik ekosistemlerine yön veren konuşmacılar sahne aldı. GECIST18’de ayrıca Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın da katılımıyla 30 ülkeden bakan seviyesinde katılımcı ağırlayan “Startup Nations Ministerial” kapalı oturumu da gerçekleştirildi.

İstanbul’un bölgesel bir girişimcilik merkezi olarak dünyadaki yerini güçlendirecek GEC İstanbul Organizasyon Komitesi; Ali Sabancı’nın başkanlığında Endeavor, Habitat, TİM ve TOBB’dan oluşuyor. Kongre’nin stratejik partnerliğini Koç Holding ve Sabancı Holding üstlenirken, resmi Havayolu Sponsoru da Pegasus Hava Yolları oldu. Toplam 65 kurum destekçiler arasında yer aldı. Tüm bu kurumların desteği sayesinde, kongre 8 Milyon TL’yi bulan bir bütçeyle gerçekleştirildi.

GEC18IST’te 16- 19 Nisan tarihleri arasında 170’i aşkın ülke ve Türkiye’den 7 binden fazla katılımcı yer aldı. Kongre’de 300’ün üzerinde uluslararası uzman konuşmacı, 150’den fazla oturumda izleyicilerle buluştu.

Dört gün boyunca İstanbul’da düzenlenen kongreyi değerlendiren GEC18IST Platform Başkanı Ali Sabancı: “GEC18IST, Türkiye’nin girişimcilik ekosistemi adına önemli bir işbirliği platformuna dönüştü. Her sene farklı bir ülkede gerçekleşen GEC’nin onuncu yılında Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenmesi ülkemizin girişimcilik gücünün uluslararası sahnede sergilenmesi için büyük bir fırsat yarattı. Ayrıca GEC18IST İstanbul’da düzenlenen tek seferlik bir kongre olmanın ötesinde uzun soluklu bir dayanışma platformuna vesile oldu. Türkiye olarak global girişimcilik ekosisteminde aktif ve verimli bir şekilde rol alabilmemiz için, GEC18IST ile başlayan bu ortak dayanışma hareketinin gerçek bir platforma dönüştüğünü görmekten son dere mutlu oldum. Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci ve Kalkınma Bakanımız Lütfi Elvan’ın da değerli katılımları ve destekleri ile taçlanan kongremiz Türk girişimcilik dünyasının önemli bir miladı olmuştur” dedi.

GEC Organizasyon Komitesi Platform Genel Müdürü Didem Altop: “Dünyanın dört bir yanından katılan girişimcilik ekosistem paydaşlarını Türk ekosistemi olarak ağırlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Başta Cumhurbaşkanlığı, Ekonomi Bakanlığı veKalkınma Bakanlığına teşekkürlerimizi sunuyoruz.Ali Sabancı’nın önderliğinde takım ruhu ile çalışan Endeavor, Habitat, TIM veTOBB ile birlikte İstanbul Organizasyon Komitesi olarak 60 özel sektör ve 50 STK partnerimizin birlikte hareket ediyor olması emsalsiz bir işbirliği örneği oldu. Bundan sonra da kol kola devam ederek Türk girişimcilik ekosistemini geliştirmeye ve güçlendirmeye devam edeceğiz.”

Kongrenin önümüzdeki yıl Bahreyn’de düzenlenecek olmasının açıklanması ile GEC18IST’in kapanışı gerçekleşti.