17 Eylül 2021, Cuma

Yurtdışı yolcularının 3 Euro Güvenlik Vergisi 1,5 Euro’ya düşürülüyor

check-in

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü, dış hat yolcularından 1 Ocak 2019 itibarıyla yolcu başına 3 euro güvenlik ücreti alınacağını duyurmuştu. Güvenlik vergisinin indirilmesi için Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy devreye girdi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, gelen talep üzerine güvenlik vergisini 1,5 euroya düşürüyor.

TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, 26 Aralık Çarşamba günü Bloomberg HT’nin gerçekleştirdiği yayında “Uluslararası anlamda bizim rekabet ettiğimiz ülkelerle en önemli avantajlarımızdan bir tanesi kalite-fiyat dengesi. Ekim ayından itibaren 3 aydır yurt dışında 2019 yılı paketleri satılıyor. Milyonlarca yolcuya ek vergi hesabı yapılmadan paketler satıldı. Kişi başı 3 euro önemsiz bir rakam gibi görünebilir ama 1 milyon turist getiren, 2 milyon turist getiren operatörler için ciddi bir mali yük getirecek” sözleriyle konuyu dile getirmişti.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizmi olumsuz etkileyebilecek bu durumu Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan’a iletti. Görüşme sonunda 3 euro olan güvenlik vergisinin 1,5 euroya düşürülmesine karar verildi.