15 Haziran 2021, Salı

TÜRSAB vize servisi kurdu

TÜRSAB  üyesi tüm seyahat acentalarının temsil ve ilzama yetkili sahip ve ortaklarının İstanbul ve Ankara’dan yapılacak başvurularda ‘’Vize Başvuru’’ destek hizmeti vermek amacıyla TÜRSAB Vize Departmanı kuruldu.

TÜRSAB Vize Departmanı aracılığıyla temsil ve ilzama yetkili seyahat acentası sahipleri veya ortakları, Schengen ülkeleri, İngiltere, ABD, Kanada, İrlanda’da turistik ve ticari amaçlı vize başvurularını yapabilecek.

TÜRSAB’tan yapılan duyuruda Vize başvuru destek hizmetlerinin kapsadığı prensipler şöyle sıralandı:

 1. TÜRSAB Vize Departmanı aracılığıyla temsil ve ilzama yetkili seyahat acentası sahipleri veya ortakları, Schengen ülkeleri, İngiltere, ABD, Kanada, İrlanda’da turistik ve ticari amaçlı vize başvurularını yapabileceklerdir.
 2. Departmanımız, vize başvuru hizmetlerini ilgili ülkelerin Başkonsolosluk ve Büyükelçiliklerinin bulunduğu İstanbul ve Ankara şehirlerinden gerçekleştirecektir.
 3. Departmanımız sadece vize başvurularını gerçekleştirme, eksik evrakları tamamlama ve işlemi tamamlanmış pasaportların teslim alınması konularında hizmet verecektir.
  Departmanımız, vize başvuruları için bir koordinasyon hizmeti verecektir. Başvuru sahiplerinin başvuru yapacağı ülkeyi, başvuru yapacağı vize kategorisini belirtmesi gerekmekte olup departmanımız danışmanlık hizmeti istenen konulara dair yönlendirme yapmayacaktır.
 4. İstanbul ve Ankara’dan vize başvurularını gerçekleştirecek üyelerimiz hazırlamış olduğu evrakları şahsen veya seyahat acentası tarafından usulüne uygun olarak yetkilendirilmiş üçüncü kişiler aracılığı ile Birliğimize elden teslim etmeleri gerekmektedir.
  İstanbul ve Ankara dışında ikamet eden ancak İstanbul Başkonsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliklerinin yetki alanlarında olan üyelerimiz vize başvuru dosyalarını Birliğimize kargo ile iletebilecektir.
 5. Vize başvuru sürecinde yetkili tek mercii ilgili konsolosluklar olup;
 • Vize başvurularının sonuçlanma süresi,
 • Vize başvurularının olumlu yönde sonuçlanması,
 • Vize sürelerinin belirlenmesi,

hususlarında Birliğimizin müdahale yetkisi bulunmamaktadır.

 1. TÜRSAB’a yapılacak vize müracaatlarında vize işlemleri sonuçlanıncaya kadar herhangi bir mazeret belirtilerek pasaportun geri alınması mümkün değildir. Yapılacak müracaatlarda bu hususun göz önünde bulundurulması rica olunur.
 2. Vize başvuruları için hazırlanması gereken evraklar; vize istenilen ülkeye ve seyahat içeriğine göre farklılık göstermektedir. Güncel evrak bilgisi için TÜRSAB Vize Birimi ile iletişime geçilmelidir.
 3. Ülkeden ülkeye farklılık gösteren vize harç bedeli tutarları yetkililerimiz tarafından sizlere bildirilecek olup, harç bedelleri Birliğimiz hesabına yatırılarak ödeme dekontu başvuru esnasında TÜRSAB Vize departmanına iletilmelidir. Ödemesi yapılmamış veya eksik evrak ile gönderilen vize başvuru dosyaları işleme alınmayacaktır.
 4. Birliğimiz hesabına yatırılacak olan vize ücret dekontunun açıklama kısmında aşağıdaki bilgilerin belirtilmesi zorunludur:
 • Vize başvuru sahibinin adı soyadı,
 • Seyahat acentasının unvanı,
 • Vize başvurusunda bulunulacak ülke,
 1. Vize talebinin reddedilmesi durumunda, ödenmiş olan vize ücretleri ve başvuru evrakları iade edilmeyecektir.
 2. İlk Schengen vize başvurularında başvuru sahiplerinin başvuru sırasında şahsen bulunması zorunludur. 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren Schengen vizesi için başvuru yapan başvuru sahiplerinin biometrik verilerini (Alınan parmak izi bilgileri 5 yıl süreyle geçerli olacaktır. Malta, Polonya, Avusturya, Norveç, Finlandiya, Litvanya hariç.) Avrupa Vize Bilgi Sistemi’ne kaydettirmesi zorunludur.
 3. İşlemi tamamlanmış tüm pasaportlar TÜRSAB Vize Departmanı yetkililerimiz tarafından teslim alınacaktır. Ancak İspanya ve Malta vize başvuruları için İstanbul dışında ikamet eden başvuru sahiplerinin pasaportları Konsolosluk kargo birimince başvuru sahiplerine ücret karşılığında gönderilecektir.
 • Pasaportlarını üçüncü kişiler aracılığıyla teslim alacak üyelerimiz, şirket antetli kâğıdına yazılmış kaşe ve ıslak imzalı vekâletname belgesine ek olarak teslim alacak kişinin kimlik fotokopisini de yetkililerimize sunmaları gerekmektedir.

 

 1. TÜRSAB Vize Başvuru Hizmeti ile ilgili önemli bilgiler & vize yükümlülükleri, vize talep formu ve TÜRSAB Vize İşlem Destek İlkeleri ekte yer almaktadır.
  TÜRSAB Vize Departmanı aracılığıyla vize başvuru hizmeti almak isteyen seyahat acentalarımızın vize uygulamaları hakkında daha kapsamlı bilgi almak için [email protected] e-mail adresine soru ve    görüşlerini iletmeleri önemle rica olunur.
  TÜRSAB Vize Departmanı aracılığıyla yapılacak olan vize başvuruları ilgili ülkenin İstanbul ve Ankara’daki vize başvuru merkezlerine TÜRSAB yetkili personelleri aracılığıyla teslim edilecektir.

TÜRSAB Vize Departmanı Aracılığıyla Vize Alınabilecek Ülkeler

Almanya, ABD, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Kanada, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan.

 

İlgili Birim / İrtibat:

TÜRSAB Genel Merkez / İstanbul

Vize Departmanı

Tel: 0212 259 84 04

Dahili Numaralar:295/367/368

Email: [email protected]

Adres: Dikilitaş Mahallesi, Hakkı Yeten Caddesi Selenium Plaza 10C 4.Kat 34349 Fulya/Beşiktaş/İstanbul