17 Haziran 2021, Perşembe

Almanya’dan otelcilere çağrı

Avrupa Türk Acentacılar Birliği (COOP TRR Int. AG.), koronavirüs salgını kontrol altına alınır alınmaz Türk turizmine ilk talep gelecek ülkenin Almanya olacağını savunuyor. Almanya’dan yurt dışına seyahatlerin 14 Haziran tarihinden itibaren başlayacağını anımsatan COOP TRR CEO’su Cumhur Sefer, uçuşların başlamasıyla birlikte Türkiye’ye yönelik tatil taleplerinin çıkışa geçeceğine dair olumlu sinyaller aldıklarını açıkladı.

Almanya’nın ve Türkiye’nin dünyada koronavirüs (Covid-19) salgınıyla en iyi mücadele eden ülkeler arasında yer aldığını ifade eden Sefer,  Almanya’da sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyarak halkın günlük yaşamına geri döndüğünü, bunun ticari hayata da olumlu yansımaları olduğunu söyledi. Uzun süren karantina döneminin Almanlarda tatil isteğini kabarttığını belirten Sefer, “Almanlar için tatil vazgeçilmez bir alışkanlık. Koronavirüs salgını nedeniyle kapalı ve stresli bir dönem yaşadıktan sonra bu alışkanlık canlanmış, istek daha da artmış durumda” dedi.

Cumhur Sefer, şunları kaydetti: “Alman hükümeti normalleşme sürecinde kısa mesafeli yolculukları, iç turizmi ve komşu ülkeleri işaret etti. İç turizm ve komşu ülkeler evet bir seçenek ama biz biliyoruz ki Almanlar için yeterince tatmin edici değil. Uluslararası uçuşlar başladıktan sonra yaz tatili isteği canlanacaktır. 14 Haziran sonrası uçuşlu yolculukluklar deyince ilk akla gelecek olan ülke Türkiye olacak. Çünkü geçmiş yıllarda en çok tatile gittikleri ülkeler olan İspanya, İtalya ve Fransa koronavirüsten gördükleri zarar nedeniyle tercih edilmeyecek. Öte yandan Avrupa’da yaşayan 4 milyon Türk’ün vazgeçilmez tatil adresi de şüphesiz yine Türkiye olacaktır. ”

Almanya merkezli Türk kökenli seyahat büroları olarak, turizm talepleri gelmeye başlar başlamaz misafirlerini ilk yönlendirecekleri ülkenin elbette Türkiye olacağını vurgulayan Sefer, bu sürece hazırlıklı olmak gerektiğinin altını çizdi. Tatilcilerin kafalarında doğal olarak bazı soru işaretleri olacağını, gittikleri ülkede koronavirüse karşı alınan önlemlere dair ayrıntıları bilmek isteyeceklerini dile getiren Sefer, şöyle konuştu:

“Türkiye’ye tatile gitmeyi düşünen bir Alman aile, havalimanına inmesinden, otel transferine, oteldeki odasının hijyen koşullarından, havuzların durumuna, yemek servisinin nasıl yapılacağına, masaların nasıl düzenleneceğine kadar tatiline dair her ayrıntıyı bize önceden sorup tatmin edici cevaplar almak isteyecektir, bu da onun en doğal hakkıdır. Bizler seyahat acentaları olarak bunları misafirlerimize tüm detaylarıyla anlatmakla yükümlüyüz. Bunun için de otelcilerle iyi bir iletişimimiz ve işbirliğimiz olmalı. Onlar bize tesisleri ve koşulları hakkında önceden ne kadar çok bilgi aktarırsa biz de o kadar çok soruya doğru yanıt verebiliriz. Hızlı aksiyon almamız için şimdiden bu iletişimin başlaması, otelci dostlarımızın hazırlıklarının bize anlatılması gerekiyor.”

COOP TRR Int. AG.’nin bünyesine yeni kattığı tur operatörü Happy Holiday’in Almanya’dan Türkiye’ye operasyonlara başlamak için hazır beklediğini kaydeden Sefer, otelcilere şöyle seslendi: “Happy Holiday ve Antalya’daki partneri MC Touristic, salgının en başından bu yana Türkiye ve Almanya’daki gelişmeleri anı anı takip ediyorlar ve sıcak iletişim halindeler. Turizmdeki tüm gelişmeleri izleyip, görüş alışverişinde bulunuyor ve strateji geliştiriyorlar. Gelin Happy Holiday ve MC Touristic’e sezon hazırlıklarınızı ve koronavirüse karşı aldığınız önlemleri biran önce anlatın ki, sizin için burada güçlü bir satış ve pazarlama ağı oluşturabilsinler. Zaman birlik ve beraberlik zamanı. Happy Holiday ve üye acentalarımız ile Türkiye turizmine yepyeni bir ivme kazandıracağımız günler çok yakın!”