20 Ekim 2021, Çarşamba

TÜRSAB üyelerine Halkbank desteğini bildirdi

Turizm sektörü, Covid-19’un neden olduğu küresel düzeydeki kısıtlamalar nedeniyle en çok etkilenen sektörlerden biri oldu. Sektörün yaşadığı sıkıntıları aşmak amacıyla Halkbank ile Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) arasında bir protokol imzalandı. Konuyla ilgili duyuru şöyle;

“Halkbank ile Birliğimiz arasında yapılan iş birliği çerçevesinde, TÜRSAB üyesi seyahat acentalarına özel, kredi desteği ayrıntıları aşağıdaki gibidir;

KREDİ DESTEK PAKETİ DETAY VE ŞARTLARI

 • ÜYE’lerin KREDİ PAKETİ’ni kullanabilmesi için BANKA’nın sunduğu ürün ve hizmetlerden asgari 6 adet aktif ürün sahipliği şartını sağlaması gerekmektedir.
 • İşbirliği kapsamında ÜYE’lere 100.000 TL limit içerisinde kalmak üzere aşağıda yer alan ürünler sunulabilecektir.
 • Ticari Kredi Kartı ürününün kullanımı zorunlu olup, diğer ürünler müşteri ihtiyacı doğrultusunda tahsis edilebilecektir.
 • TÜRSAB, KREDİ PAKETİ’nden yararlanan ve kredi riski bulunan firmaların yetki belgesi devir işlemlerine, risk kapatılmadığı sürece onay vermeyecektir.

PAKET KAPSAMINDA SUNULACAK ÜRÜNLER

 1. AYLIK EŞİT TAKSİTLİ NAKİT İŞLETME KREDİSİ: ÜYE’lerin ticari faaliyetlerinde kullanmak üzere 95.000 TL limit içerisinde kalmak üzere Nakit İşletme Kredisi sunulabilecektir.
 • Kredi vadesi, azami 6 Ay Anapara Ödemesiz Dönem olmak üzere toplam azami 36 Ay’dır.
 • Ödemesiz dönem faizleri 1 veya 3’er ayda bir tahakkuk ve tahsil edilecektir.
 • Kredi geri ödemeleri Aylık Eşit Taksitli şekilde gerçekleştirilecektir.
 1. TİCARİ KREDİ KARTI: ÜYE’lerin ticari faaliyetlerinde kullanmak üzere asgari 5.000 TL olmak üzere 100.000 TL limit içerisinde kalmak üzere Paraf KOBİ sunulabilecektir.
 2. TİCARİ KREDİLİ MEVDUAT HESABI (KMH): ÜYE’lerin işletme sermayesi ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla 20.000 TL limit içerisinde kalmak üzere Ticari KMH sunulabilecektir.
 3. TEMİNAT MEKTUBU: Acentalık yapılan ana firmaya hitaben düzenlenecek 95.000 TL limit içerisinde kalmak üzere ve azami 1 Yıl vadeli TL Teminat Mektubu sunulabilecektir.

Ayrıca ilgili Bakanlığa hitaben 7.000 TL limit içerisinde kalmak üzere kesin ve süresiz TL Teminat Mektubu sunulabilecektir.

UYGULANACAK FAİZ/KOMİSYON VE ÜCRETLER

 • Acentalık yapılan ana firmaya hitaben düzenlenecek;
 • 20.000 TL’ye kadar büyüklüğe sahip TL Teminat Mektupları için maktu 200 TL,
 • 20.000 – 95.000 TL büyüklüğe sahip TL Teminat Mektupları için yıllık % 1,00 komisyon oranı uygulanacaktır.

İlgili Bakanlığa hitaben düzenlenecek olan azami 7.000 TL’ye kadar büyüklüğe sahip Teminat Mektupları, ilgili tutar kadar Vadesiz Mevduat Blokesi karşılığında verilmesi durumunda komisyonsuz sunulacaktır.

 • Ticari Kredi Kartı ve Ticari Kredili Mevduat Hesabı ürünleri için;

BANKA’nın bu ürünlere ilişkin uyguladığı standart faiz/komisyon ve ücret tarifesi uygulanacaktır.

 • Dijital Kanallardan Gerçekleştirilecek EFT/Havale işlemleri için;

Paket kapsamındaki ürünlerden yararlanan TÜRSAB Üyesi firmalar, kredi vadesi boyunca belirleyecekleri tek bir Vadesiz Ticari Mevduat Hesabı aracılığıyla Halkbank’ın İnternet ve Mobil Şubelerinden Havale ve EFT işlemlerini ücretsiz gerçekleştirebileceklerdir.
Siz değerli üyelerimizin bilgilerine saygıyla sunarız.
TÜRKİYE SEYAHAT ACENTALARI BİRLİĞİ”